23 NİSAN’I BÜYÜK BİR  COŞKUYLA  KUTLADIK

23 NİSAN’I BÜYÜK BİR  COŞKUYLA  KUTLADIK

EN   ANLAMLI23  NİSAN   SERGİSİ

EN   ANLAMLI23  NİSAN   SERGİSİ

MAKAMLAR   ÇOCUKLARIN

MAKAMLAR   ÇOCUKLARIN

OKUL YARARINA KERMES

OKUL YARARINA KERMES

ÖZEL  FETHİYE’DE  23  NİSAN  SEVİNCİ

ÖZEL  FETHİYE’DE  23  NİSAN  SEVİNCİ

SU SORUŞTURMASI VE MUĞLA İÇME SUYU SORUNU MASAYA YATIRILDI
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 26 Ekim 2018 - 09:57:03

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Milletvekili Yelda Erol Gökcan ve Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hürol Önder basın toplantısı düzenlendi. AK parti İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik su soruşturması ve Muğla’nın içme suyu sorunu ele alındı. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hürol Önder, parti binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bir gazetede yer alan “Su vurgununa soruşturma” başlıklı haberi değerlendirerek şu ifadeleri kullandı: “Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren özel bir şirkete Muğla Büyükşehir Belediyesine ait su kuyularından proses suyu “ üretimde kullanılan su “ verildiği  belirtilmektedir. Verilen suyun idare ile şirket arasında imzalanan protokol çerçevesinde verildiği , Belediye tarafından verilen suya karşılık olarak malzeme alındığı , alınan malzemenin bedelinin ise tek taraflı olarak şirket tarafından belirlendiği , imzalanan protokolle ilgili Belediyenin yetkili organlarınca alınmış bir kararın bulunmadığı “Belediye Meclis Kararı” belirtilerek yapılan ihbar üzerine İçişleri Bakanlığınca, yapılan incelemeler sonucunda sorumlu yöneticiler hakkında soruşturma izni verildiği duyumu bizlere ulaşmıştır” dedi.

“MUSKİ HİÇBİR CİDDİ FAALİYETTE BULUNMAMIŞTIR”

Belediye Meclis grubunca konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e sorduklarını ve bu konuda Meclisin bilgilendirilmesini istediklerini belirten Önder, Gürün’ün haberin doğru olduğunu, ancak içeriği hakkında bir açıklama yapmayacağını beyan ettiğini söyledi. Belediyelerin kamu kurumu olduğunu ve protokol yaparak mübadele usulü bir ticari faaliyette bulunamayacağının altını çizen Önder, “Yapılması düşünülen bir anlaşma var ise bunun mutlaka Belediye Meclislerince karar altına alınması gerekir. Böyle bir karar yoksa yapılan protokol hükümsüzdür ve usulsüzdür. Böyle bir protokolü imzalamak için Belediye Meclisinden yetki alınmaksızın atılan imzalarda hükümsüzdür ve usulsüzdür. Belediyeler mal takası sistemi ile mal alım ve satımı yapamazlar, sattıkları ürün için Belediye Meclisinde rayiç bedel veya tarifelerle ilgili Belediye Meclis kararı alınması gerekir. Mal ve hizmet alımlarında ise piyasadan teklif almadan ve 2886 sayılı İhale Kanununa uygun olmak koşulu ile mal ve hizmet satın alabilirler. Belediyeler fiyatı belli olmayan bir mal veya hizmeti alamazlar, satıcının alım işlemi gerçekleştikten sonra satılan mal veya hizmetle ilgili bir fiyat belirleme yetkisi asla olamaz” dedi. Böyle bir hatanın işlenip işlenmediğini tam olarak bilemeyeceklerini kaydeden Önder, “Ancak gazete haberinde yer alan ve yılda yaklaşık 1.000.000 TL toplamda ise 30.000.000 TL’lik bir zarar durumu söz konusu olunca bu konuyu kamuoyu ile paylaşma gereği duymuş bulunmaktayız ve bu konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz” şeklinde konuştu. Önder, MUSKİ kurulalı yaklaşık 5 yıl olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: “Bu sürede MUSKİ hiçbir ciddi faaliyette bulunmamıştır. 1994’ten 2014 yılına kadar geçen 20 yılda ilimizde tam 24 atık su arıtma tesisi yapılmışken, 2014 ile 2018 yılları arasında Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ tarafından faaliyete geçirilen atıksu arıtma tesisi yok. 2017 MUSKİ faaliyet raporunda atıksu arıtma tesislerinde yüzde 43 kapasite artırımı öngörülmüşken, gerçekleşen kapasite artırımı yoktur.”

“MUĞLA İÇME SUYU PROJESİ”

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise Muğla’nın içme suyu sorununu değinerek, “2004 yılında Muğla Belediyesi meclis üyesiydim Ziya Ercan abimizle birlikte ve belediye meclis üyesiyken Muğla’nın suyunun yeterli olmadığını ve Muğla ilinin özellikle Muğla merkezin su sıkıntısı yaşayacağını belediye meclis toplantısında Sayın Başkan Osman Gürün’le paylaştığımızda Sandras suyuyla ilgili projemizden bahsettiğimizde o zaman ki süreçte bize şunu söylemişti: “Muğla’nın içme suyuyla ilgili hiçbir sıkıntısı yok. Muğla’nın 50 yıl yetecek suyu vardır. Suyla ilgili problemimiz yoktur” deyip konuyu kapatmıştı” diye konuştu. Sonraki yıllar da kuraklıklar başladığını ve Muğla’nın su sıkıntısı çekmeye başladığını söyleyen Erol, “Şimdi MUSKİ’den aldığım verilere göre Muğla’nın şu anki suyunun 2021 yılında yetersiz kalacağının ön görüldüğü belirtilmektedir. Eğer Sandras Projesi hayata geçmezse 2021 yılından sonra özellikle Muğla merkez susuz kalacak. Peki bizler ne yaptık? Hemen devreye girdik ve il başkanım, 2 vekilimiz ve projenin başında olan Ziya Ercan ile birlikte Sandras suyunun Muğla il merkezine getirilmesiyle ilgili projeye başladık. DSİ’nin üstlendiği proje tamamlanmak üzere. Bizler de İnşallah bu projeyi 2019 yatırım planına aldırarak Muğlamızın 2050 yılına kadar su sorununu çözmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

“MUSKİ’DE KAYIP – KAÇAK ORANI YÜZDE 50”

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete de Muğla’nın su sorununu çözebilmek için Sandras suyu projesini hayata geçirerek Muğla Büyükşehir’in 2050 yılına kadar su ihtiyacını çözeceklerini belirtti. DSİ’nin MUSKİ’ye kaynaklarıyla aktardığı suyun yüzde 50’sinin resmi olarak kayıp kaçak olduğunun tespit edildiğinin altını çizen Mete, “Yani her 1 metreküp suyun yarısı kayıp kaçak adı altında nereye gittiği belli olmayan bir miktardan bahsediyoruz. Şimdi tespit şu biz bu kadar para harcayarak 104 kilometreden suyu getireceğiz ama şuanda da DSİ’nin belediyeye verdiği su kaynakları var. Belediyemiz bu temin edilen suyun yüzde 50’sinin hesabını veremiyor. Sihirli bir kelime kullanıyor: kayıp ve kaçak. Biz bu suyu getirsek bile bu yıl yüzde 50 olan kayıp kaçağın bu beceriksiz yönetim sonucunda önümüzdeki yıllarda eğer devam ederlerse kayıp kaçak oranının yüzde 70’lere ulaşmayacağının bir garantisi yok” dedi. İl Başkanı Mete, sözlerine şöyle devam etti:  “Aslında sorun çok basit. Bu yönetimin toptan değiştirilmesi lazım. Burada da asıl yetki biz de değil tabi vatandaşımızda. Muğla halkımıza saygıyla duyuruyoruz: buradaki söz konusu kuraklık değil, su kaynağının olmaması değil. Muğla Türkiye’nin en fazla yağış alan 3 ilinden bir tanesi. Dolayısıyla Konya’da, Ankara’da, İstanbul’da su sıkıntısı çekilmeyen bir durum karşısında Muğla’da su sıkıntısı çekilmesinin tek bir gerekçesi var beceriksiz bir yönetim. Onun da çaresi 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimler. İnşallah Muğla’yı daha düzgün ve kaynaklarını daha doğru kullanabilecek olan bir kadro ile Muğla’yı buluşturmak için elimizden geleni yaparak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni kazanacağız” dedi.

(HABER MERKEZİ)

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz