MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

İzciler Sahneye Çıktı

İzciler Sahneye Çıktı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Fethiye Lions 25. Yaşında

Fethiye Lions 25. Yaşında

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

KADIN VE GENÇ İSTİHDAMINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 25 Ekim 2018 - 09:42:06

KADIN VE GENÇ İSTİHDAMINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

Muğla Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü İlyas Sarıyerli Fethiye’yi ziyaret etti. İş-Kur Fethiye şubesi ile Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar odasını ziyaret eden İlyas Sarıyerli; girişimcilik eğitimi alan kursiyerlerle görüştü ve basın mensuplarına İş-Kur’un yeni projeleri hakkında bilgi verdi. İşkur İl Müdürü İlyas Sarıyerli istihdama yönelik yeni projeler hakkında bilgi vererek; kadın ve genç istihdamında Muğla olarak Türkiye birincisiyiz. İşsizliği azaltmak ve kendi işini kuracak olan girişimcilere destek olmaya devam edeceğiz” dedi. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  ve  İşkur Genel müdürlüğünün 3 yeni projesi hakkında bilgi veren Sarıyerli “kadınlarımıza günde 70 TL. yevmiye ve bir çocuk için ayda 400 TL. kreş parası, gençlerimizi  işe alan  işverenlere de ilk üç ayda maaşın % 50’ni ve akabinde bir yıl çalıştırırsa da maaşının  % 25’ini ödüyoruz” dedi.

İş-Kur  Fethiye şubesi müdürü Mustafa Karakan ve Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Mehmet Soydemir tarafından karşılanan İlyas Sarıyerli çalışmaları yerinde inceledi. İş-Kur  Fethiye şubesinde incelemelerde bulunan İlyas Sarıyerli daha sonra girişimcili  kursunu ziyaret etti. Kursiyerler ile görüşen Sarıyerli; Kosgeb desteği ile yeni işyeri açacak olan kursiyerlerin projeleri hakkında bilgi aldı. İlyas Sarıyerli daha sonra basın toplantısı düzenleyerek yeni projeler hakkında bilgi verdi. İlyas Sarıyerli konuşmasında “Girişimcilik kurslarımız ve istihdam projelerimiz program kapsamında devam etmektedir. Şu anda İş-Kur, Kosgeb ve Fethiye Esnaf odamızın yürütmüş olduğu program kapsamında girişimcilik kursumuz devam etmektedir. Şu anda Fethiye’de 25 kişi girişimcilik eğitimi almaktadırlar. Kurslarımız etap etap açılmaktadır. Kendi işini kuracak olan girişimciler eğitim sonunda Kosgeb’ten 50 bin TL. hibe desteği ve 100 bin TL.’ye kadar da kredi kullanabilecekler. Özellikle üniversiteyi bitiren ve kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilerimiz için projelerimiz devam etmektedir” dedi.

“İSTİHDAM’DA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDUK”

Girişimcilik eğitimini ziyaret eden Sarıyerli daha sonra basın mensuplarına İş-Kur Muğla İl Müdürlüğünün çalışmaları ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. İlyas Sarıyerli açıklamasında “Bugün İş-Kur Muğla il yönetimi olarak Fethiye’deyiz.  Bu değerli günümüzü Fethiye’ye ayırdık,  tüm hemşerilerimi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.  İş kur hizmet merkezimizin açılışın 4’ncü yılını doldurduk ve  5 yılına gireceğiz.  Bu süre içerisinde gerçekten başarı üzerine başarı sergiledik.  Geçen yıl Fethiye’mizde de;  üniversitemizle birlikte girişimcilik  eğitimleri  düzenlemiştik. İş kur genel müdürümüzün teşrifleriyle şu anda da girişimcilerimizle beraberiz.  Yaptığımız çalışmalar her zamanki gibi  en iyisi oluyor ve iş olarak karşımıza dönüyor.  Geçen sene Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde ilimizde de Sayın Valimiz nezaretinde yürüttüğümüz milli istihdam seferberliğinde işveren başına +3.5 kişilik istihdamla Türkiye birincisi,  genel istihdamda da Türkiye 5’ncisi olmuştuk ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tebrik edilmiştik. Elbette bunda Fethiye, Seydikemer bütün ilçelerin ve esnafların da katkısı var” dedi.

“KADIN VE GENÇ İSTİHDAMINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”

Açıklamasına devam eden Sarıyerli  “Bu yıl şunu söylemek isterim ki ayın 12’sinde İş kur genel müdürümüz son 1 yılda elimize 3’nci kez teşrif ettiler orada da açıkladıkları gibi yine Sayın Valimiz himayelerinde şu anda Türkiye de kadın ve genç istihdam anlamında Türkiye birincisiyiz.  Muğla’mızı her zaman üste çıkardığımız için mutluyuz. 1 yılda bin kişilik girişimcilik eğitimi verdik ve ayın 12’sinde de yine İşkur genel müdürümüzün teşrifleriyle üniversitemizde bu sefer gençlerimize yönelik olarak 300 kişilik girişimcilik eğitimi protokolü imzaladık ve birde hayata yolculuk projesi geliştirdik. Üniversite öğrencilerimize yönelik Muğla’mızda da hep birlikte Sayın Valimizin liderliğinde ve ayrıca Sayın Bakan’ımızın Ankara düzeyinde teşrifleriyle ve sivil toplum kuruluşları da ve son olarak girişimcilerimiz hiç bitmesin diyorum” dedi.

“3 TANE YENİ PROJEMİZ VAR”

“3 tane yeni projemiz var” diyen Sarıyerli  “Birisi  “İşte Anne” projemiz. Bütün annelerimize sesleniyorum annelerimiz bizden kurs aldıklarında günlük 70 lira kendilerine yevmiye veriyoruz. Genel sağlık sigortalarını karşılıyoruz. Sayın bakanımız bu projeyle çok yakından ilgilendi. Annelerimize tekrar sesleniyorum hem bir iş meslek öğrenecekler ve iş hayatına atılmış olacaklar, hem de sigortaları yatacak.  İkincisi ise “İşe İlk Adım” projesi bu da gençlerimize yönelik. Sevgili genç kardeşlerimiz İşkur’umuza geliniz;  iş öğrenin, bakın, araştırın bizde sizin elinizden tutalım. Özellikle ön lisans ve lisans mezunu gençlerimiz iş bulamadıklarından yakınıyorlar. İşletmelerde iyi bir iş  bulamamaktan yakınıyorlar. Burada iki tarafa da çok yararımız dokunmakta. Devletimiz bir de şöyle bir proje gerçekleştirmiş; İlk 3 ay boyunca işletmenin çalışanına verdiği ücretin yüzde 50’sini biz vereceğiz. İstihdam 1 yıl devam ettiği taktirde de maaşının  yüzde 25’ini biz ödeyeceğiz. Bu gençlerimize üretim yapmaları için doğrudan bir teşvik olmaktadır. Üçüncüsü ise “Bakım Desteği” projesidir.  İmalat sektöründe nitelikli iş gücü bulunamıyor. Kadınlarımız küçük çocukları olduğu için bu sektöre girmekten korkuyorlar. Eğer çocukları 1 ile 5 yaş arasında ise sadece 1 çocukta geçerli olacak şekilde, devletimiz 400 TL.  kreş bakım ücreti ödüyor. Çalışmak isteyip çocuklarından dolayı sıkıntı çıkan bayanlarımız bize gelsinler ve devletimizin bu haklarından yararlansınlar. Kapımız herkese açık. İşkur’un  imkanlarından  faydalanmak isteyen herkes gelsin bizden bilgi alsın” dedi.       (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz