Korkmazoğlu çok konuşulacak

Korkmazoğlu çok konuşulacak

Başkan Kocadon Seydikemerlilerle Buluştu

Başkan Kocadon Seydikemerlilerle Buluştu

BAŞKAN SAATCI SEYDİKEMER’DE AFİŞLERLE KARŞILANDI

BAŞKAN SAATCI SEYDİKEMER’DE AFİŞLERLE KARŞILANDI

KAYABAŞ   “ATA SPORUMUZA TAM DESTEK VERECEĞİZ”

KAYABAŞ   “ATA SPORUMUZA TAM DESTEK VERECEĞİZ”

KARACA “ÜLKEMİZİ DÜNYAYA TANITAN ÖLÜDENİZ BU DURUMDA OLMAMALI”

KARACA “ÜLKEMİZİ DÜNYAYA TANITAN ÖLÜDENİZ BU DURUMDA OLMAMALI”

FETHİYE’YE   BAYAN   BELEDİYE   BAŞKAN   ADAY   ADAYI…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 24 Ekim 2018 - 09:48:08

 

Fethiye’nin başarılı iş kadınlarından İnşaat Yüksek Mühendisi Gözde Gürsoy Hoşafçı; Cumhuriyet Halk Partisinden Fethiye Belediye Başkan aday adayı oldu. Partisinin kadın kolları toplantısına katılan Gözde Gürsoy Hoşafçı belediye başkan aday adaylığını ilan ederek, resmi başvurusunu yaptı. İş hayatındaki başarısını  belediye başkanlığına taşımak isteyen Gözde Gürsoy Hoşafçı; Fethiye’mizdeki 25 yıllık kayıp  ortak akılla yönetilecek, sosyal belediyecilik anlayışı  ile  giderilecektir, dedi.

“ADAYIMIZIN ÖN SEÇİM İLE BELİRLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Gözde Gürsoy Hoşafçı aday adaylığını açıklamadan önce CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu bir konuşma yaptı. “Partimizin aday adaylığı süreci devam etmektedir” diyen Kullukçu “Bu gün 4’üncü adayımız; aday adaylığını açıklamış bulunmaktadır. CHP’de aday adaylığı süreci devam etmektedir. Gözde Gürsoy Hoşafçı benim çocukluk arkadaşım ve partideki yoldaşımdır. 2019 yerel seçimleri için bayan aday adayımızın Fethiye’de ilk defa partimizden çıkması ayrıca çok sevindirici bir olaydır. Kendisine başarılar diliyorum” dedi. “İl başkanlığımıza ve parti meclisimiz ile genel merkezimize ön seçim isteğimizi bildirdik” diyen Kullukçu “Belediye başkan adayımızın ön seçim ile belirlenmesini istiyoruz. Ön seçim kararını verecek olan partimizin genel merkezi ile parti meclisidir. Adayımız eğer ön seçimle  belirlenmez ise partimiz eğilim yoklaması ve merkez ataması ile belirleyecektir. Biz bir partiyiz. Adayımız  nasıl belirlenir ise belirlensin; sonuna kadar adayımızın arkasında olacağız” dedi.

“CİNSİYETSİZ, EŞİT VE DENGELİ TOPLUM KADININ SİYASİ HAYATTA KATILMASI İLE OLACAKTIR”

CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu’nun konuşmasından sonra Gözde Gürsoy Hoşafçı bir konuşma yaparak aday adaylığının açıkladı. Gözde Gürsoy Hoşafçı konuşmasında “Her ne kadar pozitif ayrımcılığı ret etsem de kadın aday olduğum gerçeği ile bugün yanınızda adaylığımı açıklamak istedim. Bildiğiniz üzere 1930 yılı Belediyeler Kanunu ile kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkı verilmiştir. Yasal anlamda düzenlemeler yaklaşık 88 yıl önce yapılsa da fiili eşitsizlik devam etmektedir. Hali hazırda 81 ilin sadece 2’sini;  922 ilçenin ise yalnızca 13’ünü kadınlar yönetmektedir. 2014 yerel seçimlerine katılan adaylar sadece % 6.17 oranında kalmıştır. Ancak yine üzerinde durarak söylüyorum buradaki mesele sadece kadın olmakla ilgili değil. Cinsiyetsiz, eşit ve dengeli toplum kadının siyasi hayatta katılması ile olacaktır.

“ETKİSİZ ELEMAN OLMAKTAN ÇIKIP KARAR MEKANİZMALARININ İÇERİSİNDE OLMALIYIZ”

Cumhuriyetimizin kurucu, bence kadın haklarını savunan yegane lider Mustafa Kemal  Atatürk 1923’de “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur” der. Yıl 2018 Mustafa Kemal ile aynı koltuğa oturan ideoloji kadın erkek eşitliğini fıtrata aykırı bulur. Bu bağlamda ben neden aday oldum? Geçmiş dönem bakanlarından Veysel Eroğlu’nun buyurduğu üzere evdeki işler yetmediği için değil.  Mevcut ideolojinin yarattığı dinci, ırkçı, eril söylemlerden uzak dengeli ve cinsiyetsiz bir toplum hayal ettiğim için.  Son yıllarda ülke genelinde ve Fethiye özelinde yılgınlıktan, umutsuzluktan kaynaklı dışarıda kalma kararı ile hala söyleyecek sözü olup mücadeleye devam kararı arasında sıkışan çoğunluğa asıl şimdi eylemli siyaset zamanı demek istedim. Etkisiz eleman olmaktan çıkıp karar mekanizmalarının içerisinde olmalıyız. Çocuk istismarından, kadın cinayetlerine, hibrit tohumlardan, ekolojik sorunlara, çarpık kentleşmeden ekonomik problemlerin çözümüne yerelden başlamanın en doğru adım olduğu kanısındayım.  25 yıllık kayıp Fethiye Belediyesi’ni sosyal demokrat, halkçı belediye anlayışı ile yönetmek 2023 genel seçimlerine de umut olacaktır. Sol, sosyalist, halkçı emekten yana insanı ve doğayı merkeze koyan rantı, tüketimi ve hırsı dışlayan bilimsellikten uzaklaşmadan  STK lar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, çevre ve ekoloji platformları ile ortak akılla yönetilecek sosyal belediyecilik anlayışı başka bir Fethiye’yi  mümkün kılacaktır. Atatürk devrimlerinden taviz vermeden, sol ideolojiden uzaklaşmadan gücünü altı okumuzdan biri olan halktan alan  anlayışla, doğru ve donanımla ekiple özlediğimiz Belediye ve Fethiye’yi birlikte inşa edeceğimize inanıyorum. Geçmiş dönem Belediye başkanımız meslek ve parti büyüğüm Özer Olgun’u saygı ve özlemle anıyor, tüm aday adaylarına parti içi demokraside başarılar diliyorum” dedi. Gözde Gürsoy Hoşafçı daha sonra özgeçmişini okuyarak konuşmasını sonlandırdı.

“MELEK GÖZDE GÜRSOY HOŞAFCI KİM DİR?”

1978 yılında Fethiye’de doğdum.İlk,orta ve lise eğitimini Fethiye’de tamamladım. 1995 yılında kazandığım İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1999 yılında mezun oldum. Aynı yıl yüksek lisans eğitimine başladığım üniversitede 2000-2003 yılları arasında araştırma görevlisi olarak çalıştım. Yüksek Lisansı 2003 yılında bitirip 2006 yılına kadar İstanbul’da özel sektörde proje mühendisi  olarak meslek yaşamıma devam ettim. 2006 yılından bu yana Fethiye’de sahip olduğum firmada şirket müdürü ve proje mühendisi olarak görev yapmaktayım. Halen Anadolu Üniversite Sosyoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İki dönem CHP Fethiye İlçe Başkanlığında yönetim kurulu üyeliği (yerel yönetimden sorumlu ilçe başkan yardımcılığı) ve ilçe sekreteri olarak görev aldım. Bir dönem Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi yönetim kurulu üyeliğinde bulundum. Üç dönemdir TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Yönetim kurulu üyesiyim. Bu dönem il sekreteri olarak görev yapmaktayım. TMMOB İMO Genel Merkez bünyesinde kurulan iki komisyonda komisyon üyeliği görevime devam etmekteyim. Çocuk İstismarları Önleme Derneği, Yerel Tohum Derneği gibi STK larla, dernek vasfı olmayan doğa talanına karşı koyan Karaot Dayanışması ve Kayaköy Savunması gibi platformlarda etkin rol aldım. İyi derece İngilizce ve orta derece işaret dili bilmekteyim. Evli ve bir kız çocuk annesiyim. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz