FETHİYE’DE NEVRUZ COŞKUYLA KUTLANDI

FETHİYE’DE NEVRUZ COŞKUYLA KUTLANDI

FETHİYE EVİN’DE  DOWN   ETKİNLİĞİ

FETHİYE EVİN’DE  DOWN   ETKİNLİĞİ

ALİM KARACA SEVGİSİ İZDİHAMA DÖNÜŞTÜ

ALİM KARACA SEVGİSİ İZDİHAMA DÖNÜŞTÜ

KAYABAŞ  HASAN ÖZYER’ LE ESNAFLARI ZİYARET ETTİ

KAYABAŞ  HASAN ÖZYER’ LE ESNAFLARI ZİYARET ETTİ

Kaymakam Şahiner, Huzurevi Sakinleri ile Biraraya Geldi

Kaymakam Şahiner, Huzurevi Sakinleri ile Biraraya Geldi

FETHİYE LİVANELLİ MÜZİKLERİYLE ANLATILACAK
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 15 Ekim 2018 - 10:34:24

Kibele Sanat Tiyatrosunca hazırlanan ‘Işıklar Kenti, Bir Sevda Masalı’ adlı tiyatro oyunu 13 Ekim Cumartesi Günü FBKM’de sahnelenecek. Kibele Sanat Tiyatrosunca hazırlanan Fethiye’nin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan ‘Işıklar Kenti, Bir Sevda Masalı’ adlı tiyatro oyunu 13 Ekim 2018 Cumartesi Günü Fethiye Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Zülfü Livaneli müzikleri ve görsel öğeleri buluşturan oyunun yazar ve yönetmeni, Kibele Sanat Evi kurucusu Sibel Bayhan ile tiyatro ve sanat hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

“IŞIKLAR KENTİ, BİR SEVDA MASALI’NIN HİKAYESİ NEDİR?”

Hikayesiz hiçbir insan yoktur. Hele içinde sevda olmayan bir hikaye hiç yoktur. Sevdayı her şeye duyabilirsiniz, bir insana, bir şehre, memlekete… İşte tam da bu noktada biz, Fethiye sevdamızı anlatırken, aynı zamanda iki insan arasındaki bir sevdayla yola çıktık.

“ZÜLFÜ LİVANELİ MÜZİKLERİ İLE OYUN NASIL BİR ARAYA GELDİ?”

Zülfü Livaneli’nin ‘Sevdalı Başım’ adlı şarkısı benim çok sevdiğim bir eserdir. Işıklar Kenti’ni yazarken, bu şehri kendi kalbimden seyrederken, içimde hep bu şarkı vardı. Sonra provalar sırasında ne denersem deneyeyim hiçbir müzik uymadı, sevemedim. Ben de oturup Zülfü Bey’e bir mektup yazdım. Sanırım o da kalbimi ve hissettiklerimi gördü. Müziklerini bu oyuna hediye etti. Kendisine her zaman minnettar olacağım. Seyredenler ne demek istediğimi anlayacak. Çünkü Zülfü Bey de ömrünün bir kısmını Fethiye’de geçirdi, fahri hemşerimiz. Işıklar Kenti onun da bir parçası.

“FETHİYE’YE ÖZEL BİR TİYATRO YAZDINIZ VE YÖNETTİNİZ. OYUNUN HALKLA BULUŞMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ. SEYİRCİNİN OYUNLA ETKİLEŞİMİ VE GERİ BİLDİRİMLER NASIL?”

Fethiye’ye özel bir oyun bu evet. Ama seyirciyle çok fazla buluşma şansı olmadı. Ben Kibele Sanat Evi’nde küçük bir salona sahibim. Cep tiyatrosu, 25 kişilik. Onu bile doldurmak oldukça güç, sesini duyurmak, insanlara sanatı sevdirmek zor. Hayat şartları, bizi her gün diğer günlerle birleşerek yoruyor artık. Zaman kalitesiz kullanılıyor. Kendimize ayıracak zaman lüks adeta. Tiyatroya fırsatını bulup da gidebilirseniz bir anlık coşkuyla, sizi o an hayata bağlayan salondan çıktığınız anda, her an yabancılaştığınız hayat unutturuyor size gerçek hazları. Geri bildirimler ancak seyirci devamlılığı olursa hissedilir. Tiyatro alışkanlığı edinilirse. “Çok beğendik, güzel oynadınız”lar yetmemeli artık bize. Sorgulamalı, sormalı, yorumlamalı seyirci. Bu tür geri bildirimleri maalesef uzun yıllardır alamıyoruz. Ama şu anda üyesi bulunduğum Ölüdeniz Rotary Kulübü olarak 13 Ekim’de oynayacağımız oyunumuz, aynı zamanda projelerimizi gerçekleştirmek için yaptığımız bir etkinlik. Bu benim için çok önemli.

“SİZİN FETHİYE İLE BULUŞMANIZ NASIL GERÇEKLEŞTİ? SANATSAL ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?”

Ben Fethiye’ye 2009 yılının Ağustos ayında 40 günlük ikizlerimle geldim. Eşimle burada yaşama kararı aldık. 2010 yılının Ekim ayında Kibele’yi açtık. Kibele Sanat Evi Fethiye’nin ilk özel tiyatrosu. Son 5 yıldır da Muğla bölgesinde bakanlık desteğiyle yoluna devam eden bir tiyatro. Tiyatromuzun dışında Kibele’de geleceğin oyuncularını, sanatçılarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Yaratıcı dramadan sahne derslerine, çocuk kulübümüzden yaz kamplarımıza kadar uzanan bu yelpazede, her yaş grubundan insanlarla birlikte çalışıyoruz.

(HABER/BAHADIR KONUK)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz