FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

SOYDEMİR  “ATA MİRASI “AHİLİK” EMANETİ BİZDEDİR”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 11 Ekim 2018 - 09:30:45

Ahilik Kültür Haftası ve Ahilik geleneği; Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlikte; Ahilik geleneğinin gelecek kuşaklara aktarılması için önemine değinildi. Kutlama etkinliğinde Ahilik geleneği olan “Kuşak Bağlama” töreni gerçekleşti. Etkinlik sonunda Aşure dağıtımı yapıldı.

“AHİLİĞİN TEMELİNDE İŞ AHLAKI VARDIR”

Etkinliğe; Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir ile yönetim kurulu üyesi Fethiye’nin Ahi babası Tahsin Özdemir, Okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar. Ahilik geleneğinin anlam ve önemi hakkında Okul Öğretmenlerinden Caner Çelebi bir konuşma yaptı. Caner Çelebi konuşmasında “Ahilik Anadolu Selçuklular döneminde başlamış, Osmanlı döneminde devam etmiş ve Cumhuriyet döneminde de devam ederek bu günlere kadar gelen ata mirasıdır” dedi. Ahiliğin dünyada  ilk meslek örgütlerinden birisi olduğunu ifade eden Çelebi “Ahiliğin temelinde iş ahlakı vardır. Ahilik örgütüne katılan bir esnaf iş ahlakına uyacağına söz vermiştir. Sattığı ürünlerde müşterilerini aldatmamalıdır. Yalan söylememelidir. Mesleğini ve sanatını gelecek kuşaklara öğretmelidir.  Meslektaşlarına ve müşterilerine değer vermelidir. Kazancıyla da ihtiyaç sahiplerine yardım ve hayır işleri yapmalıdır. Ahilik; kaliteli ve nitelikli ürünleri üretmek ve satmaktır. Ahilik aynı zamanda bir eğitim kuruluşudur. Dinine bağlı kalmaktır. Bilim ve sanatla uğraşmak ve işini geliştirmektir” dedi.

“AHİLİK GELENEĞİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’de konuşmasında “Ahilik; Ahi Evran tarafından yüzyıllar önce Anadolu’da kurulmuş çok eski bir esnaf teşkilatıdır.  Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında büyük bir rolü olan Ata Mirası Ahilik geleneğini günümüzde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları devam ettirmektedir. Ahilik Anadolu Selçuklular zamanında kurulmuş daha sonra Osmanlı’ya geçmiş bu günlere gelmiş çok önemli bir kuruluştur. Bu gün yaşadığımız zamanda bu geleneği yaşatmak ve devam ettirmek en önemli görevlerimizden birisidir. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse Ata Mirası “Ahilik” emaneti bizdedir. Atalarımızdan gelen bu emaneti yaşatacağız ve gelecek kuşaklara aktaracağız” dedi.

“AHİLİK GELENEĞİ OLAN “KUŞAK BAĞLAMA” TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ”

Konuşmalardan sonra okul öğrencileri tarafından Ahilik ile ilgili şiirler ve yazılar okundu. Okul öğrencilerinden Mikail Can Akgül “Ahilik”, Atakan Durgut ve İsmail Adem Alagöz “Ahi”  adlı şiirleri okudular. Yine okul öğrencilerinden Sevgi Denizhan ile Aslı Küçük “Ahilik’in Temel İlkeleri” ve Nusret Can Eryılmaz ile Hamdi Mert Gökçe’de  “Esnaf Dükkanlarındaki Maniler ve Şiirler” adlı yazıları okudular. Şiirler ve yazıların okunmasından sonra  Kültür ve Turizm Bakanlığının Ahilik ile ilgili hazırlamış olduğu kısa belgesel film  izlendi. Daha sonra 1972 yılından beri ilçemizde esnaflık yapan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyesi Ahi babası Tahsin Özdemir ile Ahilik geleneğini Fethiye’de sürdüren, esnaflara yön veren ve yol göstererek ekonomiye katkıda bulunan  Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’e  birer teşekkür plaketi verildi. Plaket verilmesinden sonra  ise  Ahilik geleneği olan “Kuşak Bağlama” töreni gerçekleşti. En eski esnaf olan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyesi Ahi babası Tahsin Özdemir; kalfalıktan ustalığa geçen Mustafa Güleri’ye; başkan Mehmet Soydemir ile birlikte kuşak bağlandı. Etkinlik Aşure dağıtımı ile sona erdi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz