FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

Fethiye Ata Okulları Kuş Gözleminde
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 11 Ekim 2018 - 09:36:46

6-7 Ekim Avrupa Kuş Gözlem Gününde Türkiye’nin on sekiz farklı noktasında Dünya’yı kuş bakışı görebilmek için Girdev Yaylasında bir araya gelindi.

On sekiz farklı noktadan biri olan Fethiye ilçemizde sorumluluğu Fethiye Ata Okulları Fen Bilimleri Öğretmeni Nilgün Uran üstlendi. Sınır Aşan Yaşamlar Kuş toplumu ise ev sahipliği yaptı.

Saat 07.00 – 16.00 arasında yapılan bu etkinlik Kuş Rehberi Ali Ihsan Emre, Fethiye Ata Okulları FETSAY Kuş Gözlem topluluğu öğrencileri, öğretmenleri ve ilçemizden katılan gözlemcilerle gerçekleşti.

Kuş göç sürecinde gerçekleşen bu gözlemde 32 çeşit kuş türü eBird ( eKuşbank) e kaydedildi. Kuş gözlem topluluğunun tespit ettiği Kara Akbaba kuş türünün görülmesi bu etkinlikte oldukça önemli bir yer edindi. Böylece Girdev Yaylası’nda daha önce tespit edilen 119 kuş türüne bir tür daha ilave edilmiş oldu.

Ayrıca Fethiye Ata Okulları Kuş Gözlem Topluluğu kuş gözlem dışında Girdev Yaylası’na “Koruma Statüsü” kazandırmak için 2 senedir çok ciddi atılım içinde. Seslerini Seydikemer Kaymakamlığına ve Doğa Derneğine duyurarak Girdev Yaylasının koruma statüsüne alınması için biyoçeşitlilik envanteri çalışmalarını geliştirme sürecini başlattılar. Böylece seslerini IUCN- Dünya Doğayı Koruma Birliğine duyurma işlemini Fethiye Ata Okulları gerçekleştirdi.

Fethiye Ata Okulları’ndan geziyle ilgili yapılan açıklamada; “Avrupa Kuş Gözlem Günü olan 6-7 Ekim’de Türkiye’nin on sekiz farklı noktasında Dünya’yı kuş bakışı görebilmek için toplandık.

On sekiz farklı noktadan biri olan Fethiye’de etkinliğin ev sahipliğini okulumuz Fen Bilimleri öğretmeni Nilgün Uran ve Sınır Aşan Yaşamlar Kuş toplumu ev sahipliği yapmıştır. Kuş Gözlem Etkinliği Muğla İlimize bağlı Girdev Yaylası’ında saat 07.00 – 16.00 arasında Özel Ata Okulları FETSAY Kuş Gözlem topluluğu öğrencileri, öğretmen Nilgün Uran, Gülçin Balçı Gürbüzer, Kuş Rehberi Ali Ihsan Emre ve ilçemizden katılan gözlemcilerle gerçekleştirilmiştir. Kuş  göç sürecinde gerçekleşen bu gözlemde 32 çeşit kuş türü eBird ( eKuşbank) e kaydedilmiştir. En önemli tespit Kara Akbaba kuş türünün görülmesi resimlerinin çekilmesidir. Böylece Girdev Yaylası’nda daha önce tespit edilen 119 kuş türüne bir tür daha ilave edilmiştir. Özel Ata Okulları’nın Kuş Gözlem Topluluğu kuş gözlem dışında Girdev Yaylası’na “Koruma Statüsü” kazandırmak için 2 senedir çok ciddi atılım içindedir. Sesini Seydikemer Kaymakamlığına ve Doğa Derneğine duyurmuştur. Doğa Derneği Girdev Yaylası’nın koruma statüsüne alınması için biyoçeşitlilik envanteri çalışmalarını geliştirme sürecini başlatmıştır. Böylece sesimizi IUCN- Dünya Doğayı Koruma Birliğine duyurma işlemleri de başlatılmıştır.”ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz