FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

DEKAMER, Öğrencilerin sorularını yanıtladı
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 10 Ekim 2018 - 12:19:42

Özel Hatem Anadolu Lisesi geçtiğimiz hafta Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)’i ziyaret etti.

Özel Hatem Anadolu Lisesi kurulduğu günden bu yana öğrencilere eğitim öğretim hayatının yanı sıra öğrencilerde farkındalık oluşturmak için birçok sosyal faaliyet gerçekleştiriyor. Farkındalık oluşturmak adına yapılan sosyal etkinlikler kapsamında geçtiğimiz günlerde Ortaca’da Bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)’i ziyaret eden Hatem’li öğrenciler deniz kaplumbağaları hakkında merak ettikleri sorulara yanıt buldu.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ziyaretini değerlendiren Özel Hatem Anadolu Lisesi yetkilileri gezi hakkında “Öğrencilerimizin eğitimini okulla sınırlı bırakmamaya özen gösteriyoruz. Bu kapsamda bugün Ortaca ilçemizde bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ettik.  Burada tedavileri süren bu kaplumbağaların içerisinde 20-25 yaşlarında adının Mine olduğunu öğrendiğiniz yaralı bir yeşil deniz kaplumbağasıyla tanıştık. Mine, pervane kesiği aldığı için akciğerinde delik varmış ve bu darbeler onu strese sokmuş. Bu sebeple normal beslenemiyor. Marul ve Karidesten oluşan özel bir püre yapılıyor ve bir boru ile beslenmesine yardımcı olunuyor. Uzun zamandan beri antibiyotik ve vitamin tedavisi görüyor. Bizler söz verdik; daha duyarlı; başka canlıların yaşam haklarına saygılı, ve daha temiz bir çevre için elimizden geleni yapacağız. Bu arada DEKAMER’den 1- Deniz kaplumbağalarının yuva yapmak için doğduklara kumsala geri döndüklerini,2- Caretta Caretta etçil ve 200 m derinliğe dalabilirken, C. Mydos ise otçul 20 m derinliklerde dolaştığını,3- Deniz kaplumbağalarının Denizanasıyla beslendiğini, denizdeki poşetleri denizanası sanıp yediklerini ve boğulabildiklerini4-Deniz kaplumbağalarının cinsiyetinin sıcaklığa göre değiştiğini,5- Deniz kaplumbağalarının dişlerinin olmadığını,6-Yavruların denizdeki ayın yansımasına yöneldiğini fakat kumsalın geri planında kuvvetli ışık olduğunda karaya yöneldiğini sonucunun ölüm olduğunu öğrendik. Dekamer’e okulumuz adına teşekkür ediyoruz.”dedi.

Haber/Foto: Gülyüz Yurdagül SIrt

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz