Korkmazoğlu çok konuşulacak

Korkmazoğlu çok konuşulacak

Başkan Kocadon Seydikemerlilerle Buluştu

Başkan Kocadon Seydikemerlilerle Buluştu

BAŞKAN SAATCI SEYDİKEMER’DE AFİŞLERLE KARŞILANDI

BAŞKAN SAATCI SEYDİKEMER’DE AFİŞLERLE KARŞILANDI

KAYABAŞ   “ATA SPORUMUZA TAM DESTEK VERECEĞİZ”

KAYABAŞ   “ATA SPORUMUZA TAM DESTEK VERECEĞİZ”

KARACA “ÜLKEMİZİ DÜNYAYA TANITAN ÖLÜDENİZ BU DURUMDA OLMAMALI”

KARACA “ÜLKEMİZİ DÜNYAYA TANITAN ÖLÜDENİZ BU DURUMDA OLMAMALI”

Şiddetli Fırtına Hayatı Felç Edebilir
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 28 Eylül 2018 - 14:40:45

Şiddetli Fırtına Hayatı Felç Edebilir

Hafta sonu Muğla kıyılarında fırtına bekleniyor. Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen alçak basınç merkezi derinleşerek şiddetini artırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi bekleniyor. Fırtınanın 30 Eylül Pazar 2018 günü güney yönlerden esmesi ve saatteki hızının 100-120km/saate ulaşması bekleniyor. Öte yandan M2’ye 75 kg ve üzerinde yağış düşebileceği ve bu nedenle olası sel felaketlerine karşı da gerekli tedbirlerin alınması önerildi. Yetkililer Vatandaşları, “çatı uçması”, “ağaç ve direklerin devrilmesi” ve “ulaşımda aksamalar” gibi olumsuzlara karşı dikkatli olunması için uyardılar.

Akdeniz ve Ege’de son günlerde büyük bir meteoroloji hareketlilik yaşanıyor. Tahmin modellerine göre İtalya ile Yunanistan arasında yer alan İyon Denizi üzerinde hafta sonu kasırga oluşacak.

Saatte 100 – 200 km’lik hıza ulaşması beklenen kasırganın Yunanistan’ın güneyinden Ege Bölgesi’ne doğru hareket etmesi halinde Türkiye’nin ilk kasırgası olabileceği öngörülüyor.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de yayınladığı Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve ‘Tropik Fırtına’ya dönüşerek hafta sonu doğuya doğru hareket edeceğini belirtti. Meteoroloji’nin yaptığı son uyarıya göre ise Marmara’nın güneybatısıyla Kıyı Ege’de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. 28 Eylül Cuma günü sürekli rüzgarlarla birlikte İyon Denizi üzerinde güçlenecek olan kasırga 29 Eylül Cumartesi gününden itibaren Yunanistan’ın güneyinde bulunan Mora Yarımadası üzerinden Ege Bölgesi’ne doğru hareket edecek. Kasırganın 30 Eylül Pazar günü Kıyı Ege’de rotası tam belli olmamakla birlikte Çanakkale, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla arasından kıyı şeridinden giriş yapması bekleniyor. Kasırga sürekli esen rüzgar ile (saatteki hızı 100 kilometre ve 200 kilometre arası) İyon Denizi’nden Ege – Akdeniz’e doğru hareket ederek etkisini gösterecek. Büyük tehlike içeren kasırga; kuvvetli rüzgarları, aşırı yağmurları ve Ege ile Akdeniz’de beklenen dalga yüksekliği ile Cumartesi Yunanistan’ın güney kıyılarında; Pazar ve Pazartesi ise Türkiye’nin Ege kıyılarında büyük risk taşıyor.
Haber:Nur İLİK

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz