FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

KERAMETTİN YILMAZ “YEREL TOHUM HAYATTIR”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 28 Eylül 2018 - 14:38:46

KERAMETTİN YILMAZ “YEREL TOHUM HAYATTIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz; yerel tohum pazarını ziyaret ederek, Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi tarafından yürütülen proje hakkında bilgi aldı. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi tarafından başlatılan, yerel tohum türlerinin korunmasını amaçlayan Yerel Tohum Projesi vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Bu kapsamda Beşkaza Meydanı’nda kurulan yerel tohum pazarını ziyaret eden CHP Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, yerel tohum projesinin çiftçilere önemli bir kazanım sağlayacağının altını çizdi. Sağlıklı bir yaşam ve gelecek nesiller için önemli bir çalışma yapıldığına değinen Yılmaz, bu tür çalışmalara destek verilerek yaygınlaştırılacağını belirtti.

Stantları tek tek dolaşan CHP Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, “Fethiye tarımsal üretimde önemli bir potansiyele sahip. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi yöneticilerini yürüttükleri bu proje için kutluyorum. Kayaköy ve Üzümlü’yü bu anlamda Şirince gibi ülke genelinde bir marka haline getirmeyi planlıyoruz. Yerel tohum gerçekten hayattır, çiftçilerimiz için kazançtır. Üstelik bu sayede sağlıklı nesillerin yetişmesine de öncülük edilecektir. Bu tür çalışmaları desteklemek ve daha da geliştirmek adına projelerimiz var. Küçük üreticinin desteklenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu konuda ilgililerle görüş alışverişinde bulunacağız. Geçmişte olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarının yanında olacağız” dedi.

CKD Fethiye Şube Başkanı Nalan Ünal yerel üretimin önemine değinerek, “Yerel tohum çalışmasını ekonomik bağımsızlık amacıyla yapmaktayız. 2006 yılında çıkan kanun ile yerel tohumun satışının yasaklanması ve özellikle hibrit tohumun piyasaya sürülmesinden sonra küçük üreticiler olumsuz etkilendi. Dernek olarak amacımız küçük üreticinin korunması ve köylülüğün bitmemesi. Köylerde gelecek nesil kalmadı. Büyük endüstriyel tarımın önü açıldı ama küçük üretici bitmek üzere. Küçük üreticinin bitmemesi ve üretimin çoğalması, sağlıklı ürünler tüketilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yerel tohumun ve yerel tohum ile üretimin çoğalması amacıyla son bir senedir de solucan gübresi ile ilgili çalışmalar da yapmaktayız. Sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.

(HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz