FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

BU GÜN KURULUYOR…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 26 Eylül 2018 - 12:23:24

BU GÜN KURULUYOR…

Fethiye Belediyesi desteğiyle Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi tarafından düzenlenen Yerel Tohum Ürünleri Satış Günleri pazarı bu gün kuruluyor. Gün boyu sürecek olan etkinlikte; yerel tohum ile üretilen meyve ve sebzeler satışa sunulacak.

“SATIŞA SUNULAN  ÜRÜNLERİN LABORATUAR ANALİZLERİ DE YAPILMAKTA”

FBKM önünde ayda iki defa gerçekleşen  Yerel Tohum Ürünleri Satış  günlerinin altıncısı bugün FBKM önünde kuruluyor. Her kurulduğunda ilginin arttığı Yerel tohum ile üretilen ürünlerin satıldığı satış günlerine yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi göstermekteler. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi ile Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenen yerel tohum ürünleri ile üretilen ürünlerin satışa sunulduğu etkinlik ayda 2 defa düzenlenmekte. Etkinliğin  ilki  14 Temmuz’da  gerçekleşmişti.  Uzun bir süredir yerel tohumun yok olmaması  için  başarılı  çalışmalar yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi yerel tohumun yaygınlaşması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çeşitli  etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi tarafından “Sağlığımız için Var mısın” adlı Yerel Tohum Ürünleri satış etkinliği artarak devam edecek. Yerel tohum ile üretilen elma, üzüm, domates, biber, patlıcan, bamya, kabak, taze fasulye, barbunya, patates, soğan, mısır gibi ürünler kurulan  stantlarda satışa sunulmakta. Etkinlikte; yerel tohum ile üretilen ve taş değirmende öğütülen un’da satılmakta. Üreticilerin yapmış olduğu salçalar, pekmezler, pul biberler ve otlar ile yeşillikleri de stantlarda bulabilirsiniz. Yine etkinlikte doğal olarak üretilen bazı mevsimlik meyveleri bulmakta mümkün olmakta. Etkinlikte satışa sunulan  ürünlerin laboratuar analizleri de yapılmakta. Yerel Tohum Ürünleri Satış günleri etkinliğinin en büyük özelliği de bu olmaktadır.

“ÇALIŞMALARIMIZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEKTİR”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi yönetim kurulu başkanı Ebru Oğuzhan Yeter açıklamasında “26 Eylül 2018 Çarşamba günü, saat 07:00 -20:00  saatleri arasında,  Yerel Tohum Ürünlerinin Satış günleri projemizin  FBKM’de ki son satış günü; Yerel tohum üreticilerimizin her Cuma günü köylü pazarında mevcut yerlerinde ki satışları devam edecektir. Belediye ile devam eden görüşmelerimiz neticesinde Cuma pazarı içinde yerel tohum üreticileri için ayrı bir yer yapılmasını bekliyoruz. Yeni satış yeri belirlenene kadar, mevcut üreticilerimizin yerli ürünlerini satmaları, daha çok tüketiciye ulaşmaları, imece desteği, Ziraat mühendisi desteği, Kalıntı analizi desteği aynen devam edecektir” dedi. Açıklamasına devam eden Ebru Oğuzhan Yeter             “Aralık ayından önce yapacağımız Tohum Takas Etkinliği için bu yılın tohumlarının toplanması, kayıt altına alınması ve etkinlikte takasın yapılması için çalışmalara başladık, sizlerle paylaşacağız. Bu projede yer almak isteyen yeni üreticilerin ziyaretleri yapılacak olup, ellerinde ki tohumlar, toprakları, nasıl üretim yaptıkları konusunda gerekli alt yapı hazırlığı yapılacaktır. Hedefimiz daha çok yerel üretim yapan, doğru ve doğal ilaçlama yapan, küçük üreticilerin sayısını arttırmak ve daha çok tüketiciye ulaşmak. Bunun için de tüketicilerin desteğine ihtiyacımız var. Köylü daha çok üretsin, çiftçi toprağına daha çok sahip çıksın, yurdumuzun her yerinde herkes sağlıklı ürün tüketebilsin, yerli üretim artsın, dışa bağımlı kalmayalım, milli üretime, milli tarıma milletçe sahip çıkalım diye, bu konuda ki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz