FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

FETHİYE  BELEDİYESİNDEN  ELEKTRONİK ATIK KUTULARI
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 20 Eylül 2018 - 11:19:46

FETHİYE  BELEDİYESİNDEN  ELEKTRONİK ATIK KUTULARI

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, yetkilendirilmiş kurumlardan ELDAY ile protokol imzalayarak, evlerden ve iş yerlerinden elektronik atıkları toplamaya başladı. Proje kapsamında 35 elektronik atık kutusu, daha şimdiden elektronik ürün satışı, tamir ve servis mağazalarına dağıtıldı. Fethiye Belediyesi evlerde ve iş yerlerinde biriken ve doğaya atıldığı takdirde uzun vadeli zararlar veren elektronik atıkları talep edilen bölgelere gelerek toplamaya başladı. Önceki dönemlerde bu konuyla ilgili yetkilendirilen kuruluşlar olmaması sebebiyle kendi imkanları dahilinde yürüten Fethiye Belediyesi, ELDAY (Elektronik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği) ile protokol imzaladı.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hatice Selver Kabak, “Islak çöp ile diğer geri kazanılabilir nitelikteki atıkların ekonomiye dönüşünün sağlanması için imkanlarımız dahilinde toplama sistemlerini kurmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz. Elektronik atıklar da bu sektörün bir parçası. Kendi içinde birçok kategoriye ayrılan bu atıkların gelişigüzel atılmaması gerekmekte. Exitcom firması ile 2014 yılında başladığımız bu çalışmalarla Türkiye’deki ilk öncü belediyeler arasında yer almaktaydık. Şimdi artık yetkili bir kuruluşla yolumuza devam ediyoruz. Bu konuda yetkili bir kuruluşun olması atık sektörünün ne kadar geliştiğine de bir örnektir.Yeşil renkli ve büyük hacimler için tasarlanan kutularımızdan 35 adedi elektrikli ve elektronik ürünlerin servis, bakım, tamir, satış noktalarına ekiplerimiz tarafından titizlikle dağıtımı sağlandı” dedi.

“ELEKTRONİK ATIK TOPLAMA GÜNÜ ‘CUMA’”

Fethiye’de yaşayan vatandaşların elektronik atık konusunda sorumluluk sahibi olmasının önemini vurgulayan Hatice Selver Kabak, “Elektronik atık toplama günlerimiz Cuma olup, belediyemize ait özel aracımız ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Fethiye’de yaşayan vatandaşlarımızın atık toplama konusunda sorumluluk bilinciyle konuya yaklaşması diğer çevresel konularda olduğu gibibu işin de ilk basamağını oluşturmaktadır. Talep eden vatandaşlarımıza yeşil renkli kutuların tedariği tarafımızca sağlanabilmektedir. Elektronik atıkların sebep olduğu kirliğinin gözümüzde canlanması için birkaç örnek vermek gerekirse; buzdolaplarında bulunan CFC gazı, egzoz gazına göre 10-15 bin kat fazla ısı tutarak sera etkisini arttırıyor, katot ışın tüplü televizyonlar, 2 – 4 kilogram kurşun içeriyor, 10 gram kurşun ise 25bin ton toprağı kirletiyor. Bu ve benzeri birçok örnek verilebilir. Bu yüzden eski televizyonunuzu, bilgisayarınızı vb. elektronik atıklarınızı iki mandal karşılığında eskiciye vermeyiniz. Gerekli güvenlik önlemleri alınmadan yapılan atık ayrıştırma işlemleri sonucunda birinci derecede atığı işleyen kimseler ve işleme ortamındaki toprak ve yeraltı suları için tehlikeler bulunmaktadır. Bizler atıkların doğru şekilde bertarafının sağlanması için İzmit’teki tesise nakliyesini sağlıyoruz. Sizler yeter ki atıklarınızı bize ulaştırın, biz doğru şekilde şehrimizi ve sizleri korumaya çalışıyoruz.”şeklinde konuştu.

(HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz