FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

YKKED “Okullarımızdaki Karma Eğitimde Israrcıyız.”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 19 Eylül 2018 - 12:12:56

YKKED “Okullarımızdaki Karma Eğitimde Israrcıyız.”

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Fethiye Şubesi 2018-2019 eğitim – öğretim yılının başlaması nedeniyle basın açıklaması yaparak tüm öğrencilere başarılar diledi.

Öğrencilere, öğretmenlere ve tüm eğitim emekçilerine başarılar dileyerek sözlerine başlayan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Fethiye Şubesi Başkanı Hasan Gürhan, okulların ağır sorunlarla yeni eğitim öğretim yılına başladığını da dile getirdi.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Fethiye Şubesi Başkanı Hasan Gürhan açıklamasında; “17 Eylül 2018 tarihinde yaklaşık 19 milyon öğrenci ve bir milyon öğretmen ile okullarımız ağır sorunlarla yeni bir öğretim yılına başlıyor. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) olarak öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve tüm eğitim emekçilerine başarılar diliyoruz. Türkiye, özellikle son on altı yıldır ülkeyi yöneten siyasal iktidarın akıl ve bilim dışı eğitim politikaları nedeniyle evrensel değerlerden hızla uzaklaştığı gibi eğitim alanında da niteliğini yitiren, piyasalaşan, adaletsizlik ve eşitsizliklerin yeniden üretildiği bir ülke haline dönüşüyor.  Akıl dışı bu eğitim politikalarına YKKED olarak, ülkemizin aydınlık geleceği adına itiraz ediyoruz.  Bu bağlamda çağdaşlığa ve bilimselliğe temel alan bir eğitim reformu talebimizde ısrarcıyız.  Ayrıca;

1)Ülkemizin tüm okullarında çocuklarımız için nitelikli-işlevsel ve demokratik bir eğitim sistemi için Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmasında ısrarcıyız.

2)Eğitimin dinselleştirilmesi ve piyasalaştırılmasının, eğitim niteliğinin dibe vurmasının ve eğitim hakkının yok edilmesinin en büyük gerekçesi olduğunu söylemekte ısrarcıyız.

3)Tarikatsız ve cemaatsız bir eğitim sisteminde ısrarcıyız.

4) Nitelikli kamusal eğitimden yana taraf olduğumuzu söylemekte ısrarcıyız.

5)Müfredatın akıl ve bilimi egemen kılacak şekilde yeniden yapılandırılmasında ısrarcıyız.

6)Eğitim kadro atamalarında liyakatın egemen olmasını, yandaş kadrolar yaratmak amaçlı öğretmen mülakat sınavlarının kaldırılmasında ısrarcıyız.

7)Okullarımızdaki karma eğitimde ısrarcıyız.

8)Eğitimin her basamağında laik, demokratik, bilimsel eğitimde ısrarcıyız.

9)İşlevselliğini yitiren imam hatip okullarının kapatılmasında ısrarcıyız.

10) Köy Enstitüleri yerleşkelerinin yeniden eğitim kurumlarına dönüştürülmesinde ısrarcıyız.

11)Nitelikli eğitim için nitelikli öğretmen yetiştirmesi gereken eğitim fakültelerinin Köy Enstitülerinin aydınlık deneyimlerden yararlanarak yeniden yapılandırılmasında ısrarcıyız.

12)Bugün tüm özgünlüğünü ve özerkliğini kaybeden üniversitelerin özerk ve demokratik bir yapıya dönüştürülmesinde, üniversitelerden düşünceleri nedeniyle görevlerinden atılan öğretim üyelerinin görevlerine geri dönmeleri konusunda ısrarcıyız.

YKKED,  ısrarcı olduğu bu konularda şubeleri ve temsilcilikleriyle demokratik tepkisini göstermeye devam edecektir.”dedi.

Haber Merkezi

SONY DSC

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz