FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

Köşe Yazısı Turgut Olcaş   Teyyare…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 18 Eylül 2018 - 11:16:30

5 Aralık 2016′                                                                    

  Teyyare…

 

        26 yaşında üniversite mezunu işsiz bir gençti Muhammed Bouazizi … Ailesinin geçimine katkıda bulunmak için seyyar tezgahta sebze satıcılığı yapıyordu. Polis izinsiz diye tezgahına el koydu, darp etti, aşağıladı Muhammed’i. Ve Muhammed şikayetinden sonuç alamayınca,  Sidi Bouzid kenti belediyesinin önünde kendini yaktı, 17 Aralık 2010’da…

 

Bir yıl önce Wikileaks belgeleride; Zeynel Abidin Bin Ali’nin usûlsüzlük ve yolsuzlukları halkın gözleri önüne serilmişti. Halk öfkeliydi, kinliydi!.. Bir anlamda Muhammed’in kendini yakması bir işaret fişeği oldu, yani Yasemin Devriminin başlangıcı oldu. Halk 18 Aralıkta isyan etti ve isyan tüm yurda yayıldı. Muhammet Bouazizi 4 Ocak 2011’de öldü ama Yasemin Devrimi Bin Ali’nin tüm çabalarına, tavizlerine, vaatlerine rağmen Tunus’un bütün yerleşim alanlarında devam etti.

 

Ülkeyi 23 yıl diktatörlükle yöneten Zeynel Abidin Bin Ali, Suuidi Arabistana kaçarken uçağa binmekte isteksizdi. Belki; 108 milyon dolara aldığı son derece modern 300 koltuğu, bir yatak odası, bir oturma odası ve çalışma ofisi, 140 metrekare kabin alanı olan ve de 16 bin 670 km. uçuşu ile bir defacık bile uluslararası düzeyde gezemediği, hava atamadığı Airbus A340-500 uçağını düşünüyordu, kimbilir!

Karısı Leyla bağırdı: ” Bin uçağa geri zekalı. Bütün hayatım senin ahmaklıklarına katlanmakla geçti.” diye!.. Ve uçtular Riyat’a doğru 25 Ocak 2011’de…

 

5 Aralık 2016’da THY, Kamuoyu Aydınlatma Platfomu’na, Bin Ali’nin ülkesine getirmeye bile fırsat bulamadığı ve Fransa’da bekletilen lüks uçağını yaklaşık 78 milyon dolara satın aldık açıklamasını yaptı. Hani, ucuz bulduk aldık gibi, mesela!..

Oysa THY o günlerde zarar ediyoruz gerekçesiyle 30 uçağı seferden kaldırmıştı. Böylece Sn. Erdoğan’ın VIP filosu üçü helikopter olmak üzere 13’e yükselmişti.

Şimdilerde 14’üncü lüks uçak yolda (Airbus A330 Presidential).  Adı Fatih olacakmış, 11 bin km. havada kalabiliyormuş, fiyatı da 120 milyon dolarmış. Ekimde teslim alacakmışız… Eh… Yakışır vallaha!..

 

Ama başka bir uçak meselesi daha var bu günlerde medyada tartışılan. CHP Ankara milletvekili ve parti meclisi üyesi Canan Taşçıer konuyu gündeme getirdi ve takip ediyor. Yetkililer uçağın Katardan hediye olduğunu söylüyorlar ama donanımsız fiyatının 400 milyon dolara alındığını da yalanlayamıyorlar. Hibe diyorlar. Güya Katar Türkiye’den para almazmış.

Olur mu öyle şey… Ayrıca neden?

Neyse: Cumhurbaşkanlığı envanterine katılan bu 15. uçağın durumunu önümüzdeki günler daha iyi gösterecek ama donanımsız 400 milyon dolar olan iki katlı bu uçağın; yatak odası, hastahanesi, çalışma, oturma ve toplantı odası bu uçan sarayın  özellikleri arasında.

Halkın yaşamını sürdürmekte zorladığı, ekenomik krizin tahammül sınırlarını aştığı, enflasyonun at başı fırladığı bu günlerde bu ne iştir dememek lazım.

Çünkü: “İtibarın tasarrufu olmazmış!…”

 

Bütün dünya biliyor durumumuzu, gidişat iyi değil olduğunu. Bütün bunlara rağmen bu tantana, bu şaşa’a, bu olumsuzluklar… Ve de halkımızın sürüklendiği bu yoksulluk…

Yani deve kuşu gibi yaşamamak lazım.

Demezler mi sonra adama, “Ayranı yok içmeye, traktörle gider ekin biçmeye.”

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                   

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz