FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

FETHİYE’DE ULUSLAR ARASI KIYI TEMİZLİĞİ
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 17 Eylül 2018 - 11:47:22

FETHİYE’DE ULUSLAR ARASI KIYI TEMİZLİĞİ

Fethiye de Uluslararası Kıyı Temizliği  etkinliği düzenlendi.  Tüm dünyada eş zamanlı olarak aynı anda  gerçekleştirilen  kıyı temizliği tüm Türkiye’de olduğu gibi  Fethiye’de  de; DenizTemiz Derneği/ TURMEPA öncülüğünde  gerçekleştirildi. 9  deniz şehrinde gerçekleştirilen ortak etkinlikte; İstanbul’un yanı sıra İzmir, Antalya, Kırklareli, Bodrum, Kuşadası, Fethiye, Marmaris ve Mersin  olmak üzere Türkiye genelinde yaklaşık 1000 deniz gönüllüsü katıldı. “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC)” kampanyasının Fethiye ayağı ise  Şövalye adası, Kızılada ve yarım adadaki koylar;  çevre  gönüllüleri  tarafından temizlendi.  Uluslar Arası Kıyı temizliği; Türkiye’de 2002 yılından bu yana Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA koordinatörlüğünde yürütülüyor.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi koordinasyonunda Fethiye Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Fethiye Şubesi, Lokman Hekim Esnaf Hastanesi çalışanları, Orka Hotels çalışanları, Türkiye Temiz Kalsın çalışma gruplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

“ICC KAMPANYASI’NIN TARİHİ”

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde 2800 gönüllünün 124 ton atık toplaması ile başladı. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak uluslararası bir nitelik kazanan kampanya, International Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan her atık kayıt altına alınarak tür ve kaynağına göre istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen verilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit edilerek çalışmalar yürütülüyor.

“PLASTİK ATIKLAR  CAN ALIYOR”

Deniz kirliliği ile ilgili yayınlanan raporda, okyanusların yüzeyindeki plastiklerin kapladığı toplam alan Türkiye’nin yüzölçümünden daha büyük olduğu belirtiliyor. Her yıl denizlere 8 milyon ton plastik atılıyor. Her yıl 1 milyondan fazla deniz kuşu, 100 bin memeli ve deniz kaplumbağası deniz çöpleri sebebiyle ölüyor. Deniz ortamında plastikler daha küçük parçalara ayrılarak planktondan balinaya tüm besin zincirine girerek deniz ekosisteminin sağlığını tehdit ediyor. Düzenlenen etkinlik ise deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve deniz temizliğinin önemi konusunda bilinç kazandırmayı amaçlıyor. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz