FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

CUMHURİYET  KADINLARINDAN  YÖRÜK  ÇADIRINDA   ETKİNLİK…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 17 Eylül 2018 - 11:47:13

CUMHURİYET  KADINLARINDAN  YÖRÜK  ÇADIRINDA   ETKİNLİK…

Cumhuriyet Kadınları Derneği  Fethiye şubesi  yerel tohum üreticilerini kaynaştırmak ve eğitime destek olmak amacıyla  kahvaltı etkinliği düzenledi. Çalış Plajında ki;   Kerimoğlu İsmail  Yörük Çadırı ve Müzesi  Sosyal tesislerinde  düzenlenen etkinliğe yoğun katılım oldu. Yerel Tohum ile üretim yapan üreticiler için düzenlenen kahvaltı etkinliğine;  CKD Fethiye şubesi yönetimi ve üyeleri, Ölüdeniz eski belediye başkanı ve CHP Fethiye Belediye başkan aday adayı Keramettin Yılmaz, CHP eski il genel meclis üyesi  Mahir Atlıhan ve kardeşi Prof. Dr. Şerife Atlıhan, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri derneği Fethiye şubesi yöneticileri, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe yönetimi, Fethiye Lions Kulübü üyeleri  ile davetliler katıldılar.

Yoğun ilginin olduğu etkinlikte; Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü üyesi  Prof. Dr. Şerife Atlıhan’da;  Anadolu’ya ait olan eski bir Türk dokuma sanatı olan Çarpana Dokumaları hakkında sunum yaptı.  Kahvaltı etkinliği hakkında bilgi veren Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi  Dr. Nalan Ünal “Yerel Tohum ile üretim yapan üreticilerimizle dayanışmayı, kaynaşmayı  arttırmak  ve eğitime destek olmak  amacıyla bir kahvaltı etkinliği düzenlemekteyiz.  Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Yerel Tohum ürünleri Satış etkinliğimizin 5’incisini düzenledik. Yerel Tohum ürünleri Satış Günleri etkinliğimizi ayda iki kere olmak üzere 2 aydır düzenlemekteyiz. Aynı zamanda Cuma pazarında da  yerel tohum ile üretim yapan üreticilerimiz tezgah kurmaktalar. Yerel tohumun yaygınlaşmasında büyük bir ilerleme kaydettik. Amacımız bu işi daha da ileriye götürmek. Bize destek olan başta Fethiye Belediyesi olmak üzere tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

“CENNET NİNENİN ANISINA”

Prof. Dr. Şerife Atlıhan Fethiyeli bir eğitimci. Kahvaltı  etkinliğinde  Prof. Dr. Şerife Atlıhan’ın araştırmalarıyla günümüze kadar gelen  Çarpana Dokuma sistemi ve bu konuda yazmış olduğu kitabının tanıtımı yapıldı. CKD Fethiye şubesi yönetim kurulu üyesi  Ebru Oğuzhan yeter konuşmasında  Şerife Atlıhan’ı   anlattı  “1987 yılında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi El sanatları bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yaparken, Geleneksel dokumalar üzerine bir araştırma yapmak için Antalya’da Döşeme altı bölgesine gittiğinde tesadüfen bir kaç el dokuması bandına rastlıyor. Bunların izini sürerek, bir eve ulaşıyor. Bulduğu dokuma Kolan diye adlandırılan, köylülerin özellikle Yörüklerin kullandığı, kemer, kuşak, ip olarak kullanılan ve Kuzey Yarım Küre’nin bir çok yerinde kullanılan bir dokuma türü. Gittiği evde, kadınlar bulduğu bu dokumanın kolan olduğunu, ancak kendilerinin bunu bilmediğini o tarihte 93 yaşında olduğu tahmin edilen Cennet ninenin bildiğini ama onun da iyi duymadığını söylerler. O yine de şansını denemek ister ve Cennet ninenin yanına gider. Cennet nine karşısında ki, genç bir şehirli kadının bunu öğrenme çabasına şaşırır. Bu dokuma tekniğini ne çocuklarına ne de torunlarına öğretememiştir. Hiç kimse de merak etmemiştir. Zaten artık köylerde de kullanılmadığını üzülerek anlatır. Yine de gözlerinde bir umut ışığı belirir, zor duymasına rağmen genç kadına yardımcı olmak için tüm gücünü kullanır.

Ancak ona öğretebilmesi için malzemeye ihtiyaç vardır. Elinde ki Çarpana denen malzemeler eksiktir, çatı arasından bir kaç malzeme ararlar ancak onlar da çoktan çürümeye yüz tutmuştur. Elinde bir tane deve derisinden yapılan çarpana kalmıştır. Genç kadın kararlıdır, o çarpanayı eline alır, aynı ölçülerde kalın kartonlar kestirmek için Antalya sokaklarında kırtasiye arar. Ve kalın kartonları bulur, onları kesip köşelerini şişle deler. Dokumayı yapmak için bulduğu desene yakın renklerde örgü ipleri alır ve heyecanla Cennet ninenin evine gelir. Cennet nine hala şaşkındır. Ne kızlarına, ne gelinlerine ısrar etmesine rağmen bu bilgisini aktaramamıştır. Ama hiç tanımadığı bu genç kadının azmi onu çok mutlu etmiştir.  Cennet nine gençliğine geri döner, onları dokuduğu güzel günleri hatırlar. Bildiği nakışları büyük bir sabırla gösterir. Genç kadın azimli ve zekidir, tüm notlarını alır, ileride yazacağı kitap için yeterince birikim yaptığını düşünür. Çarpananın tekniğini ve Cennet ninenin gösterdiği desenleri artık kendi zevki, ufku ve yeteneği ile daha da büyütecek, genç nesillere bunu aktarmak için çaba gösterecektir.

 

Çalışmalarını daha da ilerletip, Topkapı sarayında bulunan çarpana’lar üzerine de araştırmalar yapar. Onun tabiriyle bugün kolan dokuma bilgileri onu dokuyanlarla birlikte tıpkı Cennet nine gibi aramızdan ayrılmıştır. Eskiden Kolanlar evlerde genellikle kadınlar ama özellikle de erkekler tarafından profesyonel olarak dokunurmuş. Anadolu kadını her dönem kendi ihtiyacını dokurken, kolanları kendi zevkine, hayal gücüne göre çeşitli renklerle harmanlarmış. Erkekler ise dokudukları kolanları kasabalarda pazarlarda satarlarmış. Bu gün Fethiye bölgesinde çok sık rastladığımız kolanlar hala kullanılır. Kadınlar çocuklarını sırtlarına bir battaniye içinde bu kolanlarla bağlarlar evde ve tarlada ki işlerini çocukları sırtında iken çok kolay yaparlar. “Kız çocukları okuyup da ne olacak” denilen bir dönemde, Fethiye’nin ücra bir köyünden söylenenlere kulak asmadan anne ve babasının desteği ile okumaya karar veren, büyük bir azim ve cesaretle çıktığı yolda ilerleyen bu değerli eğitimci Prof. Şerife Atlıhan’dır. Halen, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi El Sanatları Bölümü’nde eğitimci ve onlarca gence ışık oldu, olmaya da devam ediyor. Gelenek, göreneklerimizi, kültürümüzü genç nesillere aktarmak, geçmişimizi yaşatmak için emek veriyor. Kolan dokumayı, hayallerini desenlere, renklere işlemeyi öğrenmek isteyen, herkese öğretmeye bilgilerini aktarmaya hazır. Kitabı İngilizceye de çevrilmiş, umarım bizim sahip çıkamadığımız tüm değerlerimiz gibi bu kültürümüz de ellere gitmesin. Türk topraklarında, Türk yurdunda, Türk insanının elinde can bulsun, nesilden nesile aktarılsın. Cennet ninenin anısına saygıyla, teşekkürler Prof. Şerife Atlıhan” diyerek sözlerini tamamladı.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz