FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

TİRLİ  “FETHİYE   KÖRFEZİNDE NELER OLUYOR ?…”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 7 Eylül 2018 - 16:23:35

 

TİRLİ  “FETHİYE   KÖRFEZİNDE NELER OLUYOR ?…”

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Okyay Tirli Denizlerimizde Fethiye körfezindeki kirlilik ve koku hakkında açıklamada bulundu. Okyay Tirli açıklamasında “Denizlerin ve körfez kirliliğini turizm bölgesi olduğunda dolayı sürekli gündemde tutmanın yanlış olduğunu, bununla ilgili tepki yerine yapıcı çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyerek, Fethiye’de eskiden bir çevre sorunumuz olduğunda ilgili kurumlar sivil toplum örgütleri siyasi partiler bir araya gelir hep birlikte sorunu çözmek için Ankara’ya giderlerdi şimdi bu oluşum yok maalesef, Fethiye bu yöntemle eskiden birçok sorunu çözmüştür”dedi.

“KÖRFEZİN KİRLENME NEDENLERİ”

Açıklamasına devam eden Tirli “Büyükşehir belediyesi oluşumu ortaya çıkınca Fethiye belediyesinin yetkisi elinden alınmıştır. Fethiye’de arıtma tesisi yapıldığında nüfus  70 000 idi şimdi ise  160 000 yazın misafirlerimizi de  sayarsak nüfus 400 000 geçiyor. Mevcut arıtma yetersiz kalıyor. Çözüm ise Mevcut arıtmanın yeri değiştirilerek Karaçulha, Esen köy, Ovacık ve Hisar önünün kanalizasyon alt yapısı yapılarak kapasitesi arttırılmış yeni yapılacak arıtmaya bağlanması. Arıtmanın atık suyunu derin deniz deşarj dediğimiz açık denizde akıntılı suya bırakılması. Şövalye adasının kanalizasyon alt yapısı yapılarak sisteme bağlanması. Kanalizasyona bağlanmamış otellerin varsa evlerin mutlaka sisteme bağlanması. Şu anda sisteme bağlanmamış tatil köylerimiz vardır.  Unutulmamalıdır ki hiçbir arıtma her ne kadar doğru çalıştırılsa da % 100 atık pis suyu arıtamaz. Tekneler ve yatların mavi kart uygulamasının denetlenmesi. Mavi kart ve Pis atık su bedelsiz olması gerekmektedir. Denizin içine ve kumsalına kepçeyi sokacaksınız denizin temizleyici ekosistemini bozacaksınız sonra deniz kirleniyor diyeceksiniz bu gibi yanlışlardan vazgeçilmelidir. Fethiye körfezini sadece Fethiye kirletmiyor. Seydikemer balık çiftliklerinden başlayarak yaklaşık 50 kilometreyi bulan kanallardan gelen kirlilik ve yağmurlu havalarda erozyonla gelen topraklarda başka bir sorun, olmaktadır.

“KÖRFEZİN TEMİZLENMESİ”

Bir makine gelecek körfezden çamuru alacak açık denize boşaltacak körfez temizlendi denilecekBöyle olmadığını yıllardır gördük geldiler çamuru aldılar yine doldu dolacakta körfeze akan erozyonu önlemedikten sonra bunu çözemeyiz. Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği olarak her kurumun yaptığı gibi yazışmalarımızı yaptık yapacağız da. Çevreyi ve doğayı korumak siyaset üstü bir görev olarak nitelendiriyorum. Belediyelerimiz, Odalarımız, İlgili sivil toplum kurumları kanalizasyona bağlı olmayan tatil köyleri temsilcileri ve siyasi partilerin temsilcilerinin katılacağı bir kapalı bir toplantı öneriyorum”

(HABER/GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz