FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

SERDAR  OĞUZ  “EV ALMANIN TAM ZAMANI”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 7 Eylül 2018 - 16:22:56

SERDAR  OĞUZ  “EV ALMANIN TAM ZAMANI”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı yeni konut kampanyasının detaylarını değerlendiren Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, konut kredi maliyetlerinin yüzde 2’lere çıktığı bu günlerde faiz oranlarının 0.98’e çekilmesinin çok büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Ev almak isteyen vatandaşların bankalardan kredi çekmeye uğraşmadan direk inşaat firmaları ile 10 yıllık anlaşacaklarını kaydeden Oğuz, “Doğru gayrimenkule yapılacak yatırımlar uzun vadede alıcı açısından son derece olumlu olacaktır” dedi.

“YENİ BİR KONUT KAMPANYASI BAŞLATILDI”

Gayrimenkul sektöründe stokların eritilmesi ve vatandaşın ev sahibi olabilmesi için yeni bir konut  kampanyası başlatıldı. Buna göre konut kredisi faizleri, bir önceki kampanya döneminde olduğu gibi yüzde 0.98’e çekildi ve yüzde 10 indirim yapıldı, 120 ay vade uygulandı. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, hükümetin başlattığı konut kampanyası ile merak edilenleri açıkladı. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Hükümetin duyurduğu kampanya büyük il ve ilçelerde olacak şekilde ama daha ziyade büyükşehirlerdeki büyük firmaların ürettiği stokları eritmek amacıyla ve vatandaşın konut ihtiyacını uygun rakamlarda karşılamadır” dedi.

0.98 ÇOK İYİ BİR RAKAM

Ev almak isteyenler için bu kampanyanın büyük bir fırsat olduğunun altını çizen Oğuz, “Türkiye’de enflasyon yükseldi. Faizler de yükseldi. Dolayısı ile inşaat maliyetleri de yükseldi. Şu anda geçmiş yıllardan gelen inşaat stoku olduğu için yapılan kampanyaya enflasyon rakamları yansıtılmadı. Bu nedenle hem inşaat firmaları fiyatlarını arttıramıyorlar hem karlarından feragat ediyorlar hem de firmalar enflasyonu yansıtamıyor. Faiz oranı 0.98 olarak belirlendi ve 10 yıl vadeli olarak alabiliyorsun. Dolayısı ile kullanıcı için yapılacak alımlar mantıklı. Türkiye’de şu anda faizler 25-30 aralığında seyrediyor. Yıl itibariyle ise yüzde 10’a denk geliyor. Alıcı açısından yüzde 20 civarında tüketici rantı oluşuyor. Doğru gayrimenkule yapılacak yatırımlar uzun vadede alıcı açısından son derece olumlu olacaktır. Tabi alıcının ekonomik durumu da 10 yıl bunu ödemeye müsait olmalı. Bankadan kredi almaya uğraşmıyorsunuz, direk inşaat firmasıyla alışverişinizi yapıyorsunuz. Faiz oranı olarak 0.98 çok iyi bir rakam” ifadelerini kullandı.

DEVLET DE İNŞAAT FİRMALARI DA FERAGAT EDİYOR

Konut piyasasındaki stoklara dikkat çeken Oğuz, “Bunu yeni inşaat yapmadan ve inşaat firmaları zora girmeden eritmek gerekiyor. Çünkü İnşaat firmaları bir taraftan yapıp bir taraftan satması lazım. Sonuçta yatırımın bir maliyeti var. Faizlerde artmış durumda. Stoklar erimezse inşaat firmaları zor duruma girer. Dolayısıyla bu stokları uygun fiyata getirmek önemli. 150 metrekare konutlarda devletin yüzde 18 KDV desteği var. Yüzde 4 olan alım satım vergisi de 1 puan düşürülerek yüzde 3 olarak 31 Ekim’e kadar devam edecek. Bu devletin feragat edeceği taraf. İnşaat firmaları da karından feragat edecek. Dolayısıyla devlet bir taraftan inşaat firmalarına yardımcı oluyor inşaat firmaları da piyasanın dönmesi için kendi karından feragat ediyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNDE İNŞAAT SEKTÖRÜ ÖNEMLİ

Türkiye’nin son 15 yılda büyümesinde inşaat sektörünün önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Oğuz, “Ülkemizin son 15-16 yılda büyümesinde inşaat firmalarının önemli katkısı var. Devlet inşaat firmalarını korumak durumunda. İnşaat sektörü direk 200 sektöre etki yapan bir sektör. Aslında sıkıntı Türkiye’de fazla inşaatın yapılması. Türkiye kaynaklarının tamamını inşaata yatırırsan Türk ekonomisi zora girer. Bu yüzden hem inşaat sektörünü biraz soğutmak lazım hem Türkiye ekonomisini biraz soğutmak lazım. Dolayısı ile önümüzdeki yıllarda inşaatların yapımı biraz azalacaktır” şeklinde konuştu.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz