FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

DALAMAN HAVALİMANINDA % 32 ARTIŞ SEVİNCİ…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 7 Eylül 2018 - 16:45:59

DALAMAN HAVALİMANINDA % 32 ARTIŞ SEVİNCİ…

 

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Ayaz açıklamasında “Bölgemize Havayolu ile gelen Turist sayısında % 32 oranında artış sağlanmıştır, artan talebin karşılanması ve ivmenin devam edip bölge turizminin şahlanması için yeni yatırımlar ve nitelikli yatak arzı elzem hale gelmiştir. Bu artışı tüm paydaşlarımızla paylaşmaktan memnuniyet duyuyor, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’dan Turizm Yatırımları için destek talep ediyoruz” dedi. Ayaz açıklamasında “Sadece Dalaman’da bulunan tarıma elverişsiz sahil kesiminin turizme açılması ile içinde golf alanları da bulunan toplam 9.600 yatak kapasitesine sahip, havalimanına 15 dakika uzaklıkta bir destinasyona kavuşulacaktır” dedi.

 

Genel Müdür  Ayaz, Kaş’ tan Datça’ ya kadar olan ve Fethiye, Marmaris, Dalyan gibi dünyaca ünlü destinasyonlara ulaşım sağlayan Dalaman Havalimanında, dış hat yolcularda geçen yıla göre yüzde otuz iki oranında artış yakaladıklarını açıklayarak “Ayrıca Anker Report’un yayınlamış olduğu 30 Avrupa şehrindeki  tatil bölgelerinin arasında geçen yılın Temmuz ayı ile 2018 in Temmuz ayı karşılaştırmasında Dalaman Havalimanı %16 lık artış ile Avrupa da ilk 4 e girmiştir. 28 Ülke ve 89 Havalimanından direkt uçuşlar gerçekleşen havalimanımızda ve dolayısıyla bölgemizde turist sayısı artışının aynı ivme ile devam edecektir.  Türkiye Avrupa ülkeleri arasında her geçen gün rağbet görmektedir.  Kaliteli hizmet ve doğa güzelliği Türkiyeyi cazip hale getirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi Turizm şahlanma dönemini ülkemiz açısından yaşamaktadır.  Bu yükselişin  devam edebilmesi için bölgemize yapılacak turizm yatırımları önemli hale gelmiştir” dedi.

 

“YATAK KAPASİTESİ”

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Ayaz ,  sözlerini, “Dalaman havalimanının nüfuz ettiği bölgede  Kaş ve Datçayı da dâhil edersek yaklaşık 135.000 yatak kapasitesi var ve maalesef nitelikli tesisler çok az sayıda. Antalya’da yaklaşık 690.000 yatak arzı bulunmaktadır.” şeklinde sürdürerek  “Bölge yatak kapasitesini yüksek sezonda yüzde 85 oranında kullanıyoruz. Nüfuz bölgemizde bulunan bazı turistik ilçelerimizin yatak kapasitesini Bodrum ve Antalya Havalimanları ile de paylaşıyoruz. Bu durum da göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda bölge olarak turizmde büyüme şansımız kalmadığı aşikârdır. Sezonu uzatmak için tüm paydaşlarımızla çalışmalarımız devam etmektedir fakat bu durum yüksek sezon gerçeğini maalesef kısa ve orta vadede değiştirmeyecektir. Bu nedenle sezon uzatma çabaları ve yatırımlar eş zamanlı ilerlemek durumundadır. Bizlerin amacı Türkiyenin kazanması ve tüm turistik bölgelerimizin aynı oranda yükselmesi. YDA Dalaman Havalimanı olarak hedefimiz Bodrum veya Antalyanın yolcusunu almak değildir.  Amacımız  Avrupa ülkelerine giden tatilcileri Türkiye ye çekmek ve bu paydan tüm bölgelerimizin faydalanmasını sağlamak. Bunun için de kıyı şeridimizin yatak kapasitelerini arttırmamız gerekmektedir.

 

“BAKAN’DAN  YATIRIM İSTEDİ”

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’dan Turizm Yatırımları için destek talep ediyoruz; Bölgemizde çok fazla ÖÇK bölgesi bulunmakta, bu nedenle turizm yatırımı yapılamıyor. Tarıma elverişsiz arazilerin turizm yatırımlarına tahsis edilebilmesi için, sektörün içinden yetişmiş ve bu sorunlarımızı çok iyi anlayan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un ve Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri bizler için çok önemlidir.  Sayın Cumhurbaşkanımızın turizmde şahlanma dönemini işaret ettiği bu günlerde, global anlamda önemli bir artış sağlayan havalimanımız yolcu sayılarının önümüzdeki dönemlerde de aynı ivmeyi devam ettirebilmesi için bu yatırımlar çok önemlidir. Sadece Dalaman’da bulunan tarıma elverişsiz sahil kesiminin turizme açılması ile içinde golf alanları da bulunan toplam 9.600 yatak kapasitesine sahip, havalimanına 15 dakika uzaklıkta bir destinasyona kavuşulacaktır.

Böylece Dalaman hem turizme kazandırılacak, hem de yaklaşık İki Buçuk Milyar TL değerinde yatırım alacaktır. Sadece bu yatırımlar ile yaklaşık sekiz bin kişilik ek istihdam yaratılabilir ve yıllık ek yüz altmış milyon euro döviz geliri sağlanabilir. Bu rakamlar sadece Dalamandaki tarıma elverişsiz sahil kıyılarına yapılacak tesisler ile elde edilebilir. Bölgemizdeki diğer uygun alanların da tahsise açılması bu rakamları katlayacaktır. 2017 yılını toparlanma yılı olarak kabul edecek olursak, şahlanmaya başlayan turizm sektörünün ülke ekonomisine olacak katkılarının çok daha fazla olması beklenmektedir” dedi.

(HABER MERKEZİ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz