FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

YENİ   ADLİ   YIL  TÖRENLE  AÇILDI…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 5 Eylül 2018 - 19:40:06

 

 

 

YENİ   ADLİ   YIL  TÖRENLE  AÇILDI…

Yeni Adli yıl Fethiye Adliyesinde düzenlenen törenle açıldı. Yeni Adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de törenle başladı. Yeni Adli yılın başlaması nedeniyle Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adliye binasında tören düzenlendi. Fethiye Adliyesi bahçesinde düzenlenen tören’e yoğun katılım oldu. Adli yıl açılış töreni programı; Beşkaza Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı…

Yeni Adli yılın başlaması nedeniyle Fethiye Adliyesinde yapılan törene Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır Ceza Reisi Mesut Şengönül, HSK Baş Müfettişi Mehmet Şirin Işık, HSK Müfettişleri Nazim Tunç, Uğur Kaçak, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye Baro Temsilcisi Fatih Taşer, Fethiye Garnizon Komutanı Sedat Karabay, Fethiye Jandarma Komutanı Yılmaz Demirelli, Hakim ve Savcılar,  CHP Fethiye İlçe Başkanı Avukat Ali Özgür Kullukçu, avukatlar ve adliye personeli katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer yaptı. Taşer’in konuşmasından sonra Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker konuşma yaptı.

“YARGIDA HEDEF SÜRE UYGULAMASI FİİLEN BAŞLAMIŞTIR. BAKIP GÖRECEĞİZ”

Taşer  “Avukat hiç kuşkusuzdur ki adaletin peşinde koşan, yargının kurucu unsuru, savunmayı kendisine meslek edinmiş, bağımsız ve tarafsız yargının olmazsa olmazı, hak arayıcısı, demokrasi, insan hakları ve hukuk devletinin savunucusudur. Hak, bireyin, diğer insanların kendi hayatlarını yaşama şekline müdahale etmeden kendi yaşamına yön verme özgürlüğüdür. Adalet hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Adalet herkese kendi hakkını verme konusunda kesin, sürekli ve büyük bir kuvvettir. Bu büyük kuvvetin unsurları olan bizler yaptığımız hizmetin büyüklüğünü ve önemini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan çalışmalıyız. Hak sahibine hakkını geciktirmeden en kısa sürede teslim edebilmenin verdiği iç huzur biz adalet mensuplarının tek hedefi ve yegane gayesi olmalıdır. Adaletin tesisi toplumda yalnızca düzen ve dirliği sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda ve belki de daha önemlisi bireylerin kalbine yaşama sevinci ve geleceğe dair en güçlü umutları da yerleştirir. Adaletten yoksun olan toplumlar sadece haklarını kaybetmiş olmazlar. Hak kavramları yanında iyiye ve güzele olan inançlarını ve geleceğe dair tüm umutlarını da kaybederler. İşte bizler denizlerin tüm hırçın dalgalarına rağmen ışığını söndürmeden gemilere yol göstermeye devam eden deniz fenerleri gibi topluma daime doğru yönü gösterdiğimiz ve onların kalplerindeki umutlarını yaşatabildiğimiz ölçüde ancak üstümüze düşen adalet görevini yerine getirmiş sayılabiliriz. Belki de bu sayede temiz duygularla bezenmiş umut dolu bir geleceği çocuklarımıza hazırlamanın engin hazzını da kalplerimizde hissedebilme imkanı bulabiliriz. Bu meyanda bugün itibariyle yargıda hedef süre uygulaması fiilen başlamıştır. Bakıp göreceğiz.

“YETERLİ HUKUK EĞİTİMİ ALMAMIŞ KİŞİLER HUKUK MESLEĞİNE DAİR EDİLMİŞTİR”

Bu süre yeni mağduriyetlerin, yeni hukuksuzlukların ve ‘ben yaptım oldu, ben karar verdim oldu, birde istinaf mahkemesi baksın, Yargıtay baksın’ anlayışının egemen olduğu bir süre ve hedef anlayışı dönüşmemesini temenni ediyorum. Türk yargısındaki en büyük sorunun ‘nitelik, yeterlilik ve bağımsızlık sorunudur’. Ne yazık ki son dönemlerde Türkiye’de yeterli hukuk eğitimi almamış kişiler hukuk mesleğine dair edilmiştir. Üzülerek söylemeliyim ki bu durum artarak devam etmektedir. En önemlisi yargı bağımsızlığı olup yargının bağımsızlığını sağlayamadığımız sürece hangi adımları atarsak atalım adalete hız, güven, sağlamlık kazandıramayız. Bu vesile ile 3 gün önce andığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımızı bir kez daha kutluyor, milli mücadelemizin zaferle taçlandığı bu büyük günde başta Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayarak bizi var eden tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Yine göğsünü mermilere, bombalara siper eden tüm gerçek Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Kamu vicdanının, adaletin gerçekleştiği kanaat ve inancını oluşturacak kararlara imza atılması bakımından yargının bütün süjeleri olarak yeni Adli yılımızın adliyemize, baromuza ve tüm Fethiye’mize hayırlı olmasını temenni ederim” diye konuştu.

“ADALET TERAZİSİ SON DERECE DUYARLIDIR”

Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, “Yargının hızlı ve sağlıklı işlemesi, hukuk devletinin gerçek güvencesidir. Hepimiz biliyoruz ki adalet terazisi son derece duyarlıdır. Bu duyarlı teraziyi dengede tutmak ise tüm yargı mensuplarının görevidir. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, adaletli olmak kadar adaletli görünmekte önemlidir” dedi. Türkiye’nin son yıllarda sistematik terör tehdidi altında olduğuna dikkat çeken Kurtca Eker, FETÖ, PKK gibi terör örgütlerinin yanında, iç ve dış birçok saldırı ile de karşı karşıya kalındığını kaydetti. Eker, “Şu akıldan çıkarılmamalıdır ki, her karış toprağı aziz şehitlerimizin kanıyla sulanmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle ‘İlelebet payidar kalacaktır.’ Yargı mensupları olarak bizlerin; devletimizin ve milletimizin birliği, bütünlüğü ve bölünmezliği noktasında birer nefer olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu vesileyle vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin yanında, yargı görevini yerine getirirken şehit düşen tüm meslektaşlarımızı da rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“300 BİN NÜFUSA ADALET HİZMETİ VERMEKTEYİZ”

Başsavcı Eker, yeni adli yılda Fethiye Adliyesi’nde 39 Hakim ve Cumhuriyet Savcısı ve 180 personel ile adli hizmet sunacaklarını belirterek, “Ayrıca İcra Müdürlüğümüz 22, Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz 29 ve Seydikemer Eşen Cezaevimizde 260 personel ile hizmet vermektedir. Fethiye’nin yanında adli yargı sınırlarımız Seydikemer ilçesini ve mülhakatımız olması hasebiyle de Ortaca ve Dalaman ilçelerini de kapsamaktadır. Dolayısıyla toplamda yaklaşık 300 bin nüfusa adalet hizmeti vermekteyiz. Bu vesileyle yeni adli yılda, adaletin tesisi noktasında tüm meslektaşlarımız ve personelimiz ile birlikte tarafımıza tebliğ edilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Bununla birlikte adliyemizin fiziksel koşullarının düzeltilmesi, ek binanın yapımıyla ilgili özellikle bu sene mesafe alacağımızı umut ediyorum” diye konuştu.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz