FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETHİYE  BELEDİYESİNDEN  ÇEVRE  ARAŞTIRMA  KOMİSYONU…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 5 Eylül 2018 - 19:41:27

FETHİYE  BELEDİYESİNDEN  ÇEVRE  ARAŞTIRMA  KOMİSYONU…

Fethiye Belediyesi Meclisinde yaz tatili sona erdi. Ağustos ayında tatil yapan Fethiye Belediyesinin olağan Eylül ayı meclis toplantısı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı başkanlığında gerçekleşti. Gündem maddelerinin oy birliğiyle  karar bağlandığı meclis toplantısının gündeminde;  Çalış Plajı bölgesindeki Mut deresinden kaynaklanan ağır koku ve çevre kirliği de vardı.

“GÜNDEM  VE ÖNERGELER GÖRÜŞÜLDÜ”

Bir tanesi gündem dışı olmakla beraber toplam 5 gündem maddesinin karar bağlandığı Eylül ayı meclis toplantısında; CHP ve Ak parti grupları tarafından verilen önergelerde görüşülerek Ekim ayı meclis toplantısında karara bağlanmak üzere ilgili komisyonlara gönderildi. CHP grubu mecliste görüşülmek üzere; Çalış Plajı bölgesindeki Mut deresinden kaynaklanan ağır koku ve çevre kirliği ile ilgili önerge verdi. AK Parti grubu ise mahalle sakinlerinin talebi üzerine yeni itfaiye mevkiinde yapılması düşünülen düğün salonu projesinin başka bir yere nakledilmesi için meclise önerge sundu. Yapılan görüşmelerde; CHP’nin sunduğu önergeye Ak parti, Ak Partinin sunduğu önergeye de CHP grubu karşılıklı olarak destek verdiler. Fethiye Belediye başkanı Behçet Saatcı bu iki konu hakkında tüm meclis üyelerinin fikirlerini aldı.

“MUT DERESİ VE ARITMA İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU”

CHP grubu adına söz alan CHP’li meclis üyesi Ahmet Selim Yücel konuşmasında; Mut deresindeki kirliliğin mutlaka önlenmesi gerektiğini belirterek; Fethiye’de denizin ve çevre kirliliğinin hat safhaya ulaştığını vurguladı.  Ahmet Selim Yücel konuşmasında; hem Mut deresi ile ilgili hem de arıtma sistemi ile ilgili araştırmalar yapmamız gerekiyor, dedi. Fethiye Belediyesi olarak bununla ilgili çalışmalar yapmak amacıyla bir araştırma komisyonunun kurulmasını talep etti. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’da konuşmasında; Arıtma sisteminin örnek bir sistem olduğunu ifade ederek aşırı yoğunluktan dolayı bu durumun yaşanabileceğini belirtti. Vakit kaybetmeden, turizmdeki aşırı yoğunluk sona ermeden bu konunun araştırılması, Mut deresinden numunelerin toplanması ve  gerekli laboratuar çalışmalarının yapılmasını gerekiyor, dedi. Bununla ilgili olarak bir araştırma komisyonunun kurulmasına oy birliğiyle karar verildi. Araştırma komisyonuna CHP grubundan Ahmet Selim Yücel, DP grubundan Mehmet Sezgin ve AK parti grubundan da Turgay Öztürk seçildiler.

“DÜĞÜN SALONUNUN YER DEĞİŞİKLİĞİ  ÇİFTE  KOMİSYONA GÖNDERİLDİ”

AK Parti grubu tarafından mahalle sakinlerinin talebi üzerine yeni itfaiye mevkiinde yapılması planlanan düğün salonu projesinin başka bir yere nakledilmesi ile ilgili görüşmeler neticesinde Fethiye belediye meclisi konuyu; oy birliğiyle imar ve diğer işler komisyonuna gönderdi.  AK parti grubu adına söz alan belediye meclis üyesi Turgay Öztürk konuşmasında; Fethiye’nin düğün salonu ihtiyacı olduğunu belirterek mahalle arasında bir düğün salonunun yapılmaması gerektiğini belirtti. düğün salonuna karşı değiliz diyen Turgay Öztürk; gece geç saatlere kadar sürecek olan  müzik sesi ve gürültüden dolayı  mahalle sakinlerinin rahatsızlığını belirterek; düğün salonunun başka bir yerde yapılmasını talep ediyoruz, dedi. Fethiye Belediye başkanı Behçet Saatcı’da konuşmasında “gürültü ve ses kirliği ile ilgili olarak kanunu harfiyle uygulamamıza ve gereken cezaları da kesmemize rağmen bunu tam olarak önleyemedik” dedi. Yeni yapılacak olan düğün salonunun ses izolasyonlu olacağını ifade eden Başkan Saatcı; Fethiye’de yer bulamıyoruz, Fethiye’de yer sorunumuz var, dedi. yapılan karşılıklı görüşmeler sonunda; düğün salonunun yapılıp yapılmayacağı ile ilgili olarak meclis konuyu iki ayrı komisyona birden gönderdi.

“TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ FETHİYE ŞUBESİ İLE ORTAK ÇALIŞMA ALANI”

Temmuz ayı meclis toplantısının karar özetinin okunmasıyla başlayan meclis toplantısında gündem maddeleri tek, tek görüşülerek oy birliğiyle karara bağlandı. Vatandaşlar tarafından yapılan talep üzerine Çenger mahallesindeki yapılaşmanın olmadığı ve bu güne kadar da adres çalışmasının  yapılmadığı yola “Arap Ali Yurdu” sokağı isminin verilmesi konusu görüşüldü. Fethiye Belediyesi Meclis kararı olduğu için sadece caddelere isim verilebileceği ve bu yolun da diğer sokaklar gibi numarataj sistemine göre sadece numara verilmesi gerektiği için isim talebi  oy birliğiyle kabul edilmedi. Yine bir vatandaşın talebi üzerine İnlice mahallesinde ÖÇK bölgesi içersinde  bulunan  kendisine ait olan parseli hakkında  belediyeden imar planı değişikliği talebi ile ilgili madde komisyona gönderildi. Gündemin 4. maddesi olan Karaçulha( 6 kişi), Patlangıç(9 kişi), Eldirek (6 kişi), Çenger (6 kişi) ve Faralya (6 kişi) muhtarlıkları tarafından bilir kişilerin seçilmesi konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi ile Fethiye Belediyesi Çalış’ta; ortak bir çalışma alanı oluşturuyor. Geçtiğimiz aylarda Fethiye’de şube açan Türkiye Sakatlar Derneği ile birlikte projeler üretilmek üzere bir protokol hazırlanacak. Bu protokole göre Fethiye Belediyesi; Çalış’ta bir parkta Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi için bir tesis yapacak. Bu tesiste ortak bir çalışma alanı oluşturularak engelliler için yeni  projeler üretilecek. Bu konu ile ilgili olan gündem dışı 5. madde de görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Meclis toplantısında bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi başkanı Aydoğan Arslanca Başkan Behçet Saatcı ile meclis üyelerine teşekkür etti. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz