MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

İzciler Sahneye Çıktı

İzciler Sahneye Çıktı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Fethiye Lions 25. Yaşında

Fethiye Lions 25. Yaşında

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

YENİ DEPREM YÖNETMELİĞİ  ANLATILDI…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 29 Ağustos 2018 - 09:22:11

TMMOB İnşaatlar Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Fethiye Temsilciliği tarafından yeni deprem yönetmeliği ile ilgili seminer düzenlendi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen seminerde; İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) Yapı Anabilim Dalı öğretim üyesi  Prof. Dr. Kutlu Darılmaz tarafından sunum gerçekleştirildi. Sunumda;  18 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan  ve 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği  ve Betonarme sistemlerin modellenmesi, analizi ve boyutlandırılması konuları ele alındı…

TMMOB İnşaatlar Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Fethiye temsilciliği başkanı İnşaat Mühendisi Levent Çimen’in açılış konuşmasıyla başlayan seminere Fethiye’deki İnşaat Mühendisleri katıldı.  Seminerin sonunda İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) Yapı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Kutlu Darılmaz’a teşekkür plaketi verildi.

Prof. Dr. Kutlu Darılmaz konuşmasında “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” Resmi Gazetenin mükerrer sayısında, 01 Ocak 2019`da yürürlüğe girecek şekilde yayımlandı. Yönetmelik ile başta yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin, deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcutların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli kurallar ve minimum koşullar yeniden tespit edildi” dedi. İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutlu Darılmaz, 2007 yılından beri uygulanan “Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ile 01 Ocak 2019`da yürürlüğe girmesi öngörülen düşey deprem hesabının da yapılacağı yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği hakkındaki temel bilgileri karşılaştırmalı olarak sundu. Prof. Dr. Kutlu Darılmaz sunumunda değindiği bazı konu başlıkları şöyle;  Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde yer alan bölümler, Deprem Tehlike Haritaları, Deprem Yer Hareketi Düzeyleri, Deprem etkisi altında bina taşıyıcı sistemleri için Bina Performans Düzeyleri, Etkin Kesit Rijitlikleri, Taşıyıcı Sistem Davranış Katsayısı, Hesapta izlenecek adımlar, Deprem Tasarım Sınıfları, Yerinde Dökme Betonarme Elemanlar ve Modelleme Önerileri, olmakta.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz