FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

FETHİYE’DE  100. YIL COŞKUSU

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Fethiye  100. Yıl Coşkusunu  “Edip Akbayram”  İle  Yaşadı

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Kullukçu “Bu  Asil  Ve  Yüce  Ruh Sonsuza  Kadar Yaşayacaktır”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

Çıralı “Milletimizi Nice 100’üncü Yıllara Gençlerimiz Taşıyacak”

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

FETOB ARA TATİL KARARINDAN MEMNUN  

SEKİ  GÜNEY’İN KIRKPINARI OLMAYA ADAY…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 28 Ağustos 2018 - 11:22:05

İki insanın birbiriyle hiçbir araç ve gereç kullanmadan eşit şartlarda belli bir alan, belli kurallar ve belli bir zaman içinde gerçekleştirdiği zihinsel ve fiziksel mücadele şeklinde tanımlanan güreş, insanlık tarihinin en eski sporlarından biridir.  Tarihin her döneminde ilgi gören ve geleneksel olarak uygulanan güreş, ülkemizde ata sporu olarak anılmaktadır. Türkiye’de güreş denildiğinde ilk akla gelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri gelir. Bölgemizde ise yağlı güreşte ismini tüm yurda duyuran Seki güneyim Kırkpınar’ı olmaya aday…

Ata sporu yağlı güreşin devamını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz “Geleneksel olarak Seki’de düzenlemiş olduğumuz yağlı güreşlerimize bu yılda yoğun biri ilgi oldu.  Ata sporumuz Yağlı Güreşleri Genç nesillere sevdirme amacındayız” dedi. Otgöz  “Birlik, beraberlik ve kardeşliğin en güzel örneği güreşlerde yaşanmakta. Müsabakalar centilmence geçti Yağmur yağınca izleyiciler dağılacak zannettik. Vatandaşlarımız tribünlerin altına sığındı ve yağmur dinince izlemeye devam etti. İlgiden memnunuz” diye konuştu.

  1. Geleneksel Yayla Seki Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan Ali Gürbüz oldu. Antalyalı Ali Gürbüz, finalde Samsunlu Fatih Atlı ile karşılaştı. Gürbüz büyük çekişme içinde geçen karşılaşmayı kazanarak Seydikemer’in başpehlivanı oldu. Seydikemer Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel 27. Yayla Seki Yağlı Güreşleri’ne saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim okunarak başlandı. Yaklaşık 150 bin kişinin izlediği güreşleri çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce kişi, Seki mahallesinde buluştu. Güreşleri Muğla milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu başkan ve üyeleri izledi. Yağlı güreşlere Kırkpınar’ın 47 başpehlivanı ile birlikte 800 güreşçi katıldı. Çekişmeli, heyecanlı ve kıran kırana geçen güreşlerde pehlivanlar izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı. Güreş Ağalığı ihalesine 3 iş adamı katılırken, ihaleyi 258 bin TL veren iş adamı Bayram Önder Akdenizli kazandı. 27. Seki Yağlı Güreşleri, Tarihi Kırkpınar Güreşleri’ni de aratmadı. Güreşlerde başpehlivanlık için Ali Gürbüz ile Fatih Atlı karşılaştı. İzleyenlerin büyük heyecanla izlediği final güreşi yaklaşık 1 saat sürdü. Puanlamaya giden 2 güreşçi dakikalarca birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştı. Ali Gürbüz, rakibi Fatih Atlı’yı puanlama içerisinde yaptığı atakla yenmeyi başardı. Gürbüz, karşılaşma sonrasında büyük bir sevinç yaşadı.(HABER/BAHADIR KONUK)
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz