SİR DOMİNİCK CHİLCOTT KCMG “TÜRKİYE’YE DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

SİR DOMİNİCK CHİLCOTT KCMG “TÜRKİYE’YE DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Büyükelçi Chilcott’tan Başkan Karaca’ya Ziyaret

Büyükelçi Chilcott’tan Başkan Karaca’ya Ziyaret

BAŞARILI SPORCULAR KAYMAKAM’I ZİYARET ETTİLER

BAŞARILI SPORCULAR KAYMAKAM’I ZİYARET ETTİLER

FETHİYE ATA OKULLARINDA ENGELLİLER HAFTASI

FETHİYE ATA OKULLARINDA ENGELLİLER HAFTASI

NURSEL ÖZDEMİR “BİZ’DE BURADAYIZ”

NURSEL ÖZDEMİR “BİZ’DE BURADAYIZ”

“İlçemizde kaçak yapılaşmada büyük bir artış başladı.”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 13 Ağustos 2018 - 09:50:27

Fethiye Belediyesi’nden imar barışı ile ilgili olarak basın açıklaması yapıldı.

“İçişleri Bakanlığı, Muğla Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Belediyemize göndermiş olduğu yazıda 31.12. 2017 tarihinin dikkate alınmasını ve bu tarih sonrası yapılan kaçak inşaatlara gerekli cezai işlemlerin uygulanmasını ifade etmiştir.”denilerek vatandaşların uyarıldığı basın açıklamasında, “İmar Barışı yasasıyla ilgili bazı şehir efsaneleri yüzünden ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de kaçak yapılaşmayla ilgili büyük bir artış başlamıştır.

11.5.2018 tarihli ve 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun Yürürlüğe girmiştir. Kanunun 16’ncı maddesiyle 3194 sayılı imar kanununa eklenen hüküm ile ülkemizde ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırılık teşkil eden yapılarla ilgili yaşanan sorunların giderilmesi, imar barışının sağlanması amaçlanmıştır. Düzenlemenin kapsamına 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16. maddesi uyarınca 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırılık teşkil eden yapılar girmektedir.

Af kapsamına 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırılık teşkil eden yapılar girse de, Fethiye ilçe sınırlarımız içinde yaşayan vatandaşların 2018 yılı içinde yapılacak kaçak inşaatların da imar barışından yararlandırılma olasılığı ile kaçak inşaat yapımına yönelmişlerdir.

Ancak Fethiye ve ilimizin Muğla’nın tüm ilçelerinde artan kaçak inşaatlarla ilgili, İçişleri Bakanlığı, Muğla Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Belediyemize göndermiş olduğu yazıda 31.12. 2017 tarihinin dikkate alınmasını ve bu tarih sonrası yapılan kaçak inşaatlara gerekli cezai işlemlerin uygulanmasını ifade etmiştir. Bakanlık tarafından müfettişler ve denetim elemanları görevlendirilmiş olup, 31.12.2017 sonrasında başlanan inşaatların tespitinin arazide yapılabilmesi için Belediyemizden de teknik eleman gönderilmesi talep edilmiştir.

Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan arazi tespitleri Belediyemize gönderilmekte ve tespitte yer alan inşaatlardan ruhsatı olmayıp kaçak statüsünde olanlara 3194 Sayılı İmar Kanunun 32. ve 42. maddesine göre işlemler yapılarak para cezaları verilmekte yıkım kararları alınmakta, savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Belediyemiz 01.01.2018 tarihinden bu yana 41 mahallemizde 257 adet kaçak yapı işlemi yapmıştır.

31.12.2017 sonrasında yapımına başlanan kaçak inşaatların 7143 sayılı kanunla belirlenen imar barışı kapsamında kalmadığının yapılan kaçak inşaatların af kapsamına alınmayacağının devletin başı olan Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından vatandaşlarımıza duyurulması ile tüm yurt genelinde sayısı artan kaçak yapılaşmanın ancak önüne geçebileceği kanaatini taşımaktayız.”ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz