MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

İzciler Sahneye Çıktı

İzciler Sahneye Çıktı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Fethiye Lions 25. Yaşında

Fethiye Lions 25. Yaşında

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

YILLARIN   SEYYAR   MİLLİ   PİYANGOCUSU  İSYANDA…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 10 Ağustos 2018 - 09:36:54

 

Milli Piyango’nun  kuruluşundan bu günlere kadar  nostaljisini  günümüze  kadar  yaşatan Seyyar Milli Piyango Bayileri artık tarih mi  oluyor.  Yıllardır yazın sıcağında ve kışın soğunda sokak köşelerinde Seyyar bayilik yaparak Milli Piyango bileti satan seyyar bayiler mağdur ve endişeli bir durumdalar. Çünkü; Milli Piyango biletleri artık sayısal bayilerdeki terminal makinelerde digital ortamda basılıyor…

Milli Piyango İdaresi  piyango biletlerinde sistemi  değiştirdi. Yeni uygulamaya göre artık Milli Piyango biletlerini  sayısal ve süper  loto, şans topu, on numara oynadığımız bayilerdeki;   terminal makinelerde basılmakta. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Fethiye’de de başlayan bu uygulama nedeniyle ilçemizdeki  seyyar milli piyango biletleri satan bayiler mağdur durumdalar.  Edinilen bilgiye göre  Seyyar bayilerde bilet satışı da aşamalı olarak kaldırılacağı ifade edilmekte ve  Seyyar piyangocular artık tarih olacak. Yetkililere ve kamuoyuna soruyoruz;  yıllardır yazın sıcağında ve kışın soğunda sokak köşelerinde bu işi yapan insanlar nasıl ekmek yiyecek ?

“KURTAR BİZİ REİS;  BESMELE İLE AÇTIĞIMIZ TEZGAHLARIMIZ KAPANMASIN”

Bu durumdan dolayı endişesini gazetemiz muhabiriyle paylaşan  Fethiye’nin  40 yıllık seyyar piyangocusu  Nazmi  Kocatepe “Bizlerin bilet satmamasını isteyenlere yazıklar olsun” dedi.  Endişesini  ve mağduriyetini anlatan Nazmi Kocatepe “Seyyar Milli Piyangoculuk mesleği  bana dede’den kalmadır.  Baba mesleğidir.  70-80 yıldır Fethiye’de Milli Piyango bileti satıyoruz. Yılbaşı özel çekilişleri de olmak üzere bir çok defa büyük ikramiyeler çıkardık. Baba mesleğini uzun yıllardır devam ettiriyoruz. Milli Piyango idaresi sayısal bayilere bilet satma hakkının %20 ile % 30’unu verdi. Bizlere de yani Milli Piyango bayilerine de % 70 ile % 80’nini satmayı beyan ettiler. Fakat sayısal bayilere sayısal oynamaya gelen vatandaşlara artık milli piyango biletlerini bizden alacaksınız.  Milli Piyango bayilerinden alamayacaksınız. Çünkü onlar artık milli piyango bileti satamayacaklar, şeklinde  sözler söylediklerini duymaktayız.  Çünkü bizi gören vatandaş gelip anlatıyor. Milli Piyangoyu biz seyyar bayiler ayakta tutmaktayız. Bizlere kim sahip çıkacak ? Sokaklarda ve köşe başlarında yıllardır milli piyango bileti satarak geçimimizi sağlıyoruz. Bizim kazancımıza kim göz dikti ? Bizlerin bilet satmamasını isteyenlere yazıklar olsun. 92 yıldır Milli Piyangoyu bizler ayakta tutuyoruz.  Tekel  maddeleri  satıp sayısal makine bayiliği alanlara;  bu hak niye veriliyor ?  Bu işi yapan insanların bir çoğu benim gibi Roman vatandaşı ve  büyük şehirlerde engelli meslektaşlarımız  var. Dürüst bir şekilde yıllardır çalışmaktayız. Bu mağduriyetin düzeltilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza  sesleniyorum. Kurtar bizi Reis;  Besmele ile açtığımız tezgahlarımız kapanmasın” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz