Başkan Saatcı Adaylığını Açıklıyor

Başkan Saatcı Adaylığını Açıklıyor

DEMİRCİOĞLUNDAN KÜTÜPHANEYE DESTEK

DEMİRCİOĞLUNDAN KÜTÜPHANEYE DESTEK

                  AK  PARTİ  ROZETİ TÖRENLE TAKILDI                                                                                 “AK Partiden Fethiye Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı”                                                  

                  AK  PARTİ  ROZETİ TÖRENLE TAKILDI                                                                                 “AK Partiden Fethiye Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı”                                                  

YILMAZ   “BUGÜN FETHİYE SİYASETİNİN DEĞİŞTİĞİ GÜNDÜR”

YILMAZ   “BUGÜN FETHİYE SİYASETİNİN DEĞİŞTİĞİ GÜNDÜR”

Kaza Fethiye Ve Seydikemer’i Yasa Boğdu

Kaza Fethiye Ve Seydikemer’i Yasa Boğdu

ETKİNLİK  CUMARTESİ BAŞLIYOR…                                                                                                                                                “SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN YEREL TOHUMLARIMIZI YAŞATMAK İSTİYORUZ…”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 13 Temmuz 2018 - 09:27:50

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi tarafından “Sağlığımız için Varmısın” adlı Yerel Tohum Ürünleri satış etkinliği Cumartesi (yarın) başlıyor. Saat 11.00’de Fethiye Belediyesi Kültür merkezinde başlayacak olan etkinlik gün boyu sürecek. Bando, halk oyunları ve yerel sanatçılar ile sürpriz gösterilerin sunulacağı etkinlikte; yerel tohumun önemi vurgulanacak. Yerel Tohumlarla üretilen ürünlerin satışa sunulacağı etkinliğe tüm vatandaşlar davet edildi…

“SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN YEREL TOHUMLARIMIZI YAŞATMAK İSTİYORUZ…”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi yönetiminden Ebru Oğuzhan Yeter tarafından yapılan açıklamada “Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak bu çalışmaya başladığımızda ilk bir yılımız, yerel tohumlarımızın izini sürerek, üreticilerimizi tanıyarak, onlarla karşılıklı güven ilişkisi kurarak geçirdik. Hiç siyasi görüşün, düşüncenin etkisinde kalmadan tek amacımızın Yerel tohumlarımızı  yaşatmak, sağlıklı nesillerin yetişmesi için, ülkemizin tam bağımsızlığı için mücadele etmek olduğunu anlatmaya çalıştık.

“YEREL TOHUMUN NE KADFAR DEĞERLİ OLDUĞUNU ANLATACAĞIZ”

Her yıl düzenlediğimiz Yerel tohum takas etkinlikleri 5 yılın sonunda bize yetmemeye başladı. Daha çok üretmeli, daha çok üreticiye ulaşmalı ve daha çok tüketicinin bu sağlıklı ürünleri tüketmesi için çalışmalıydık. Bugün burada bu hedefimizin bir adımını daha atmış olanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üreticilerimiz,  5 yıldır bu proje kapsamında tamamen yerel tohumlardan ürettikleri ürünleri her Cuma köylü pazarında satıyorlar. Bugün artık bu ürünlerin ne kadar özel olduğunu, çocuklarımızın sağlığı ve ülkemizin geleceği açısından ne kadar değerli olduğunu  ve bunları korumamız gerektiğini bir kez daha anlatabilmek için bu satış günlerini başlattık.

“KÜÇÜK ÜRETİCİLERE DESTEK VERMELİYİZ”

Her tohum toprağına özeldir, tecrübesinden yola çıkarak tohumlarımızın kendi bölgemizde üretilip çoğalmasına özen gösterdik. Derneğimizde küçük bir tohum bankacığı kurduk. Her üreticimiz için tohum ve ürün istatistiği oluşturduk. Düzenli olarak her yıl köy ziyaretleri yaparak üreticilerimizin ellerinde ki tohumları, çeşit ve miktarlarını tespit ettik. Tohumlar toprakla buluştuktan sonra fide aşamasında tekrar ziyaret ederek, ziraat mühendisimiz Ahmet Toydemir’in desteği ile üreticilerimizin sorunlarını dinleyerek birlikte çözüm yolları aradık. Kısacası yerel tohumların, topraktan fideye ulaşmasında, tarladan pazara ulaşmasına, ve pazardan tüketicilere ulaşmasına kadar gecen her aşamada görev aldık. Amacımız hep birlikte sağlıklı beslenmek, geleceğimizi sağlıklı nesillere  bırakmak için mücadele etmektir. Yerel tohumların önemini kavrayarak, köylerimizin yok olmaması, köylülüğün bitmemesi topraklarımızın sahipsiz kalmaması için biz tüketicilere çok büyük görevler düşmektedir. Küçük üreticilere destek vermeliyiz. Aldığımız ürünün tohumunu araştırmalıyız. Bizim soframıza gelene kadar bu ürünler hangi aşamalardan geçiyor sorup öğrenmeliyiz. Üreticilerle önce gönül bağı kurun. Onların emeğine saygı duyun, Ne zor şartlarda üretip, buralara kadar geldiğini göz ardı etmeyin. Meyvelerin, sebzelerin üzerinde gördüğünüz minik çürükleri küçümsemeyin, korkmayın, Kurt yiyorsa siz de yiyin” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz